Niezadowolenie z pracy jest czymś, co prędzej czy później dotyka każdego z nas. Czasami pracujesz za dwóch, a mimo to, prawdopodobieństwo awansu jest bardzo znikome. Czasem zdarza się tak, że nowy szef całkowicie zaburza Twoją dotychczasową rutynę pracy.
Dobrze wiemy, że powiedzenie swojemu przełożonemu, że odczuwasz niezadowolenie może być ryzykowne – zawsze istnieje szansa, że uzna, że poszukujesz nowej pracy i zacznie traktować Cię inaczej. Czasem jednak, rozmowa z przełożonym może przynieść Ci pewne korzyści. Nikt, kto nie zna problemu nie jest w stanie go przecież rozwiązać. Dla Ciebie poprawa atmosfery w Twoim środowisku zawodowym wciąż będzie łatwiejsza niż poszukiwanie nowej pracy.
Ostatecznie, wszystko sprowadza się do tego, jak wielkie zaufanie masz do swojego szefa, jak wyrozumiały on jest, czy będzie w stanie rozwiązać problem i czy da Ci wolną rękę, jeśli z tego powodu będziesz chciał zrezygnować z obecnego stanowiska.
Przedstawiamy krótki przewodnik ułatwiający podjęcie decyzji o rozmowie z szefem.
TAK, jeśli: jesteś w stanie zidentyfikować problem i zaproponować rozwiązanie
W rozmowie z przełożonym od razu zaproponuj plan działania. To ułatwi wprowadzenie zmian, które pomogą ci poprawić atmosferę w pracy.
NIE, jeśli: nie jesteś do końca pewny, co sprawiłoby, że czułbyś się lepiej
„Nie mów mi o swoich problemach. Mów mi o ich rozwiązaniach” Brzmi znajomo? Jeśli nie masz pomysłu na to, jak poradzić sobie trudną sytuacją, powiedzenie o tym Twojemu szefowi będzie tylko skargą, która nie przyniesie żadnego efektu.
TAK, jeśli: Twój szef ma możliwość zmiany tej sytuacji
Jeśli Twoje zadowolenie można zwiększyć przez podwyżkę, nowe biuro, awans lub zmianę zakresu obowiązków, a Twój szef może Ci to zagwarantować, spróbuj!
NIE, jeśli: Twój szef nie może Ci pomóc
Jeśli problem stanowi dla Ciebie ogólna polityka firmy, źle podejmowane decyzje lub inne czynniki, na które Twój przełożony nie ma wpływu, nie ma sensu wchodzić w dyskusję. Możesz spróbować podjąć ten temat np. z działem HR.
TAK, jeśli: nie masz nic do stracenia
Jeśli problem jest tak wielkiej rangi, że gdyby nie został rozwiązany zdecydujesz się odejść z pracy – nie wahaj się! Zanim jednak to zrobisz, upewnij się, że masz koło ratunkowe, gdyby nie było już odwrotu.
NIE, jeśli: to Twoja jedyna opcja na tę chwilę
Jeśli musisz utrzymać tę pracę za wszelką cenę, lepiej nie ryzykować. Zamiast tego postaraj się rozwiązać problem samodzielnie. Gdy tylko nadarzy się okazja – zacznij rozważać inne oferty pracy!
TAK, jeśli: twój szef ma opinię osoby dbającej o komfort pracowników
Zwróć uwagę, jak Twój przełożony rozwiązywał podobne sytuacje w przeszłości. Czy wysłuchiwał skarg, czy raczej skarżono się na niego? Czy zwalniał ludzi niezadowolonych z pracy, czy raczej starał się poprawić ich sytuację?
NIE, jeśli: Twój szef z pewnością nie jest sprzymierzeńcem swoich pracowników
Zwrócenie się o pomoc do osoby, która wcześniej nie okazała zrozumienia nie tylko może nie przynieść rozwiązania problemu, ale przysporzyć nowe kłopoty.
Niezadowolenie z pracy może mieć ogromny wpływ na jakość życia zawodowego, dlatego bezsprzecznie należy jak najszybciej rozwiązywać wszelkie problemy. Zastanów się jednak, czy niezbędne będzie do tego porozumienie z Twoim szefem. Zanim poruszysz ten temat, poszukaj sam rozwiązania problemu i miej w zanadrzu plan awaryjny.