fbpx

Czy warto brać udział w stażach? – 3 powody, dla których warto wziąć udział w stażach

Jako student na pewno zadajesz sobie pytanie, czy warto brać udział w stażach? Jesteś w trakcie studiów i udało Ci się wygospodarować kilkanaście wolnych dni w tygodniu? Przeznacz je na staż! To dzięki niemu poznasz interesującą Cię ścieżkę zawodową, a także będziesz miał możliwość zdobyć doświadczenie.

Czy warto brać udział w stażach, odpowiadamy: TAK! Oto 3 powody dlaczego:

Staż to szybsza droga do pracy marzeń

Jeśli nie posiadasz dużego doświadczenia i interesuje Cię praca w konkretnej firmie, w danym dziale to rozwiązaniem tego problemu jest właśnie staż. Współcześnie firmy decydując się na zatrudnienie stażysty myślą o nim jako o przyszłym pracowniku, który zostanie po zakończeniu stażu. Czas stażu traktowany jest jako czas kiedy osoba może przyuczyć się do zawodu i poznać obowiązki oraz dane stanowisko.

Na stażu zostajesz wprowadzony w obowiązki i pomagasz przy ich wykonywaniu. Z każdym miesiącem obowiązki stają się bardziej odpowiedzialne i angażujące, ale wszystko zależy od tego jak wiele dasz od siebie. Staż to czas kiedy możesz się wykazać, dzięki temu będziesz mógł otrzymać później stanowisko pracy w danej firmie.

Staż to nowe znajomości

Staż to również czas, kiedy wchodzisz w branżowe środowisko i możesz nawiązać wiele relacji zawodowych, które być może w przyszłości zaprocentują i przyniosą Ci zawodowe korzyści. Podczas stażu możemy poznać ludzi, którzy mogą nas nauczyć czegoś nowego, na co zwykle musielibyśmy poświęcić znacznie więcej czasu, możemy nawet odnaleźć naszego mentora! Jeżeli jednak nie uda nam się wykorzystać nowych znajomości, co jest mało prawdopodobne, zawsze poznaliśmy ciekawych ludzi, którzy mogą się okazać po prostu świetnymi przyjaciółmi.

Staż uczy kompetencji miękkich

Komunikatywność, samodzielność, zarządzanie sobą w czasie, orientacja na cel, to kompetencje, na których zależy współczesnym pracodawcom. Mało osób jednak je posiada, tym bardziej w początkach swojej kariery zawodowej. Staż daje możliwość sprawdzenia siebie i swoich umiejętności, a także nauki nowych.