fbpx

Szukasz pracy? Każda rozmowa może być tą kwalifikacyjną

Każdy może popełnić błąd podczas poszukiwania pracy – nie jest to domena, tylko świeżo upieczonych absolwentów.  Z drugiej strony – nawet najbardziej doświadczona kadra HR miewa potknięcia. Pracodawcy poszukują dziś nie tylko doświadczenia i umiejętności, ale także cech wyróżniających spośród wszystkich kandydatów na rynku pracy, pozwalających określić, jaką jesteś osobą. Metodą pomocną w poszukiwaniu pracy jest traktowanie każdej rozmowy (zarówno nieformalnej, jak i biznesowej) jako potencjalnej rozmowy o pracę.

Aby pomóc Ci przygotować się do takiej strategii przygotowaliśmy kilka spostrzeżeń, które stają się coraz cenniejsze podczas podejmowania decyzji o zatrudnieniu.

Świadomość

To zaskakujące, jak wiele osób wciąż nie przygotowuje się odpowiednio do rozmowy. Przed pierwszym spotkaniem z jakąkolwiek osobą z interesującej Cię firmy przeczytaj wszystko, co tylko może okazać się wartościowe. Jeśli masz taką możliwość porozmawiaj z osobami, które tam pracują. Celem takiego researchu nie jest prezentowanie stuprocentowej wiedzy, ale pokazanie, że dbasz o odpowiednie przygotowanie i potrafisz analizować informacje, które pozyskałeś.

Pytania

Dobrze jest zadawać pytania o rzeczy, które Cię interesują. Jakie są największe wyzwania stojące obecnie przed firmą? Na jakie przeszkody napotykają w realizowaniu celów? Zadawanie inteligentnych pytań pokazuje, że jesteś tam, aby dowiedzieć się czegoś o ich działalności, a nie powiedzieć im, jak tę firmę prowadzić.

Pasja

To zdumiewające, jak wielu kandydatów boi się okazać swoje zaangażowanie i ostatecznie odbieranych jest jako zupełnie neutralni i niezainteresowani. Pokaż, że jesteś zainteresowanych możliwością dołączenia do zespołu. Być może nadal masz pewne wątpliwości, czy będziesz tam pasował. Nie zostaniesz jednak potraktowany jako osoba ambiwalentna, jeśli jasno odpowiesz na pytania: dlaczego jesteś zainteresowany tym stanowiskiem? I dlaczego to właśnie ty nadajesz się na nie najlepiej?

Autentyczność

„Bądź sobą!” – łatwiej powiedzieć, trudniej wykonać, prawda? Na rozmowie o pracę, ważne jest, abyś nie próbował udawać osoby, którą rekruter chce, żebyś był. W końcu na dłuższą metę chcesz pracować w miejscu, które będzie zgodne z Twoim stylem pracy i zasadami. Ponadto, nowoczesne i inteligentne firmy wiedzą, że aby odnieść sukces potrzebują w swoim zespole różnorodnych osobowości i punktów widzenia – różnorodność jest tym, co napędza biznes.

Samoświadomość

Niezależnie od tego, czy ubiegasz się o swoją pierwszą pracę, czy kandydujesz do miejsca w zarządzie firmy prawie na pewno zostaniesz zapytany o swoje mankamenty. Nie wahaj się z odpowiedzią na takie pytanie, jak gdybyś musiał pomyśleć o tym po raz pierwszy. Nie próbuj także być sprytniejszy od ankietera mówiąc „Pracuję za ciężko”, „Zbyt mocno dbam o to, co robię”. 

Wartości

Wielu kandydatów posiada wymagane umiejętności, ale nie każdy z nich posiada odpowiednie wartości. Świadome swoich wymagań firmy będą poszukiwać właśnie tych wartości. Przykładowo, podczas rozmowy rekrutacyjnej możesz zostać zapytany, z jakiego osiągnięcia jesteś dumny najbardziej. Możesz zostać poproszony o podanie przykładu sytuacji, w której miałeś do rozwiązania trudny problem. Wiele firm przygląda się również temu, jak traktujesz ludzi podczas rozmowy. Te wszystkie sytuacje mówią o Tobie to, czego nie powiedzą same umiejętności.

Tożsamość

Sygnały, które wysyłasz podczas interakcji z potencjalnym pracodawcą dotyczące pasji, gotowości do działania, punktualności, komunikatywności, traktowania innych członków zespołu dają odpowiedź na jedno podstawowe przy podjęciu decyzji pytanie: kim naprawdę jesteś?