Praca zdalna, jeśli jest wykonywana w odpowiedni sposób, może być dużym dobrodziejstwem dla życia osobistego, jak i zawodowego. Wyeliminowanie konieczności dojeżdżania do siedziby firmy daje pracownikom większą elastyczność w organizacji swojego czasu i pozwala na lepszą realizację potrzeb osobistych. Badania pokazują, że pracownicy zdalni są o wiele szczęśliwsi niż ich koledzy pracujący w biurze. Oto krótki przewodnik dla osób pracujących w domu
Zaufanie
Aby praca zdalna była udana, kluczowym elementem jest zaufanie na linii szef-pracownik. Kierownik musi mieć pewność, że wypełniasz swoje zadania nawet wtedy, gdy jesteś poza zasięgiem jego wzroku, a Ty musisz czuć, że jesteś traktowany na tych samych zasadach, co pracownicy biurowi.
Na początku przeprowadź ze swoim pracodawcą rozmowę na temat oczekiwań dotyczących godzin pracy, harmonogramów i zadań jakie zostaną Ci powierzone. Brzmi to jak oczywistość, ale pamiętaj, że tylko potwierdzenie tych oczekiwań przez obie strony gwarantuje, że oboje będziecie świadomi zasad waszej współpracy.
Ważne jest również, abyś Ty sam zastanowił się czy praca zdalna będzie dla ciebie odpowiednia. Czy jesteś osobą dobrze zorganizowaną? Jak dobrze radzisz sobie z wykonywaniem zadań na czas? Czy dobrze czujesz się pracując wśród znajomych w biurze czy wolisz by podczas pracy nic nie rozpraszało twojej uwagi?
Miejsce pracy
W pracy zdalnej absolutnie niezbędne jest, aby mieć stałe miejsce pracy z niezawodnym łączem internetowym. Jeśli masz taką możliwość, wykorzystaj jeden z pokoi twojego mieszania na „biuro domowe”. Jeśli nie – wyznacz jedno miejsce w twoim mieszkaniu (np. biurko przy oknie), przy którym zawsze będziesz wykonywał swoją pracę. Ważne jest aby pozbyć się z tej przestrzeni wszelkich przedmiotów użytku domowego, które mogą Cię rozpraszać. Pozwoli to na rozgraniczenie spraw domowych i zawodowych.
Praca zdalna nie musi jednak zawsze oznaczać pracy z domu. Masz w domu małe dzieci, zwierzęta lub hałaśliwych sąsiadów? Zastanów się, czy jesteś w stanie poradzić sobie z regularnym wplataniem życia osobistego w pracę. Jeśli tak nie jest, może zainwestować w wynajęcie powierzchni biurowej – i połączyć w ten sposób ideę pracy zdalnej i pracy biurowej.
Podejmując pracę biurową zawsze upewnij się, że posiadasz niezbędne narzędzia do płynnej komunikacji z pozostałymi pracownikami – niezawodne połączenie obsługujące wideokonferecje czy słuchawki to podstawa. W przypadku dostępu do ważnych dokumentów należy zadbać również o niezbędne środki ostrożności zapewniając bezpieczne łącze internetowe.
Komunikacja
Organizuj regularne zebrania online z przełożonymi i kolegami z zespołu. Dzieląca Was odległość może być przyczyną błędnej komunikacji, dlatego też staraj się temu przeciwdziałać. Starajcie się pracować zgodnie z agendą, w której umieszczone będą punkty, według których będziesz organizować swoją pracę. Każdy kolejny krok konsultuj z zespołem, tak aby mieć pewność, że wszyscy wyrazili na niego zgodę.
Aktualizuj swój kalendarz i informuj swoich współpracowników o godzinach twojej ewentualnej niedyspozycji – w ten sposób zapobiegniesz wielu nieporozumieniom.
Relacje
Staraj się utrzymywać relacje na dobrym poziomie ze swoimi współpracownikami – w przypadku pracy zdalnej jest to szczególnie ważne. Spróbuj regularnie pojawiać się biurze i spotykać się z kolegami twarzą w twarz – to podstawa w budowaniu zaufania w zespole.
Jedną z największych wad pracy zdalnej jest izolacja. Jeśli większość kontaktów ze współpracownikami odbywa się za pośrednictwem platform internetowych, rozmów telefonicznych czy wideokonferencji upewnij się, że równoważną ilość czasu poświęcasz na rozmowy „na żywo” – może być to wspólny obiad czy kawa z kolegami z pracy. Jeśli jednak jesteś oddalony geograficznie od siedziby głównej swojej firmy spróbuj dołączać od czasu do czasu do oficjalnych spotkań biznesowych.
Granice
Praca w domu nie musi (a wręcz nie może!) oznaczać wiecznego „bycia w pracy”. Ustaw i trzymaj się regularnych godzin pracy – tak samo jak gdybyś pracował w biurze. Jeśli masz dzieci wbrew pozorom może okazać się całkiem łatwe: tryb dnia zmienia się zdecydowanie po powrocie dzieci ze szkoły lub przedszkola – postarać się wykorzystać ten czas, w którym jesteś sam.
Znaczną pomocą jest tutaj wspomniane wcześniej wyznaczenie „domowego biura”, które pozwala na oddzielenie przestrzeni zawodowej od prywatnej.
Porozmawiaj ze swoim partnerem na temat swoich godzin pracy – powinny być jasno zdefiniowane, tak by twoi bliscy wiedzieli, kiedy powinieneś odłożyć laptopa na bok. Jeśli masz dzieci, wyznacz im jasne granice, w których nie powinny przeszkadzać Ci w wykonywaniu pracy.
Pewność
Wśród twoich współpracowników mogą pojawić się osoby, które będą twierdzić, że praca zdalna oznacza spędzanie dnia z laptopem w łóżku lub oskarżą Cię, że jest to tylko wymówka, żeby cały swój dzień móc spędzić na zabawie z dziećmi. Pamiętaj, że najlepszą odpowiedzią na takie zarzuty jest jakość wykonywanej przez ciebie pracy – pozwól by to mówiło samo za siebie.