Zaloguj

Nie masz konta? Zarejestruj się teraz

Zapomniałeś hasła ?

Sign Up

Jak napisać list motywacyjny? 3 praktyczne wskazówki

Jeśli kandydujesz do firmy, która istnieje długo na rynku i ma wieloletnią tradycję, powinieneś wiedzieć, jak napisać list motywacyjny. W branży farmaceutycznej i medycznej w niektórych zawodach bardzo trudno przebić się wśród kandydatów, dlatego list ten może być twoją przepustką, która sprawi, że zostaniesz zaproszony na rozmowę rekrutacyjną. Prawda jest jednak taka, że jeśli twoje CV nie zainteresuje rekrutera, z pewnością list nie zostanie otworzony. Jeśli jednak zainteresuje, list ten może sprawić, że zostaniesz zaproszony na rozmowę rekrutacyjną.

Jak napisać list motywacyjny spójnie z twoim CV, czyli nasza wskazówka #1

Twój list powinien być spójny z twoim CV. Jego format oraz wizualizacja powinna być taka jak w CV. Staraj się używać tej samej czcionki oraz kolorów.

Wskazówka #2 – poświęć treści dużo czasu

Bez wątpienia w liście motywacyjnym najważniejsza jest treść.  To właśnie jej powinieneś poświęcić najwięcej czasu. Najważniejsze jest pierwsze zdanie, którego użyjesz pisząc list.

Zamiast więc używać standardowych sformułowań jak:„W odpowiedzi na Państwa ogłoszenie rekrutacyjne…” użyj wyrażenia „Z wielką przyjemnością kandyduję na stanowisko {nazwa stanowiska}. Chciałbym/Chciałabym przedstawić 5 powodów, dlaczego jestem odpowiednią osobą na to stanowisko”.

To zdanie zaciekawi rekrutera i sprawi, że przeczyta twój list motywacyjny.

Wskazówka #3 – zostań gwiazdą z modelem STAR

Pokaż 3 powody, które uświadomią osobie rekrutującej, dlaczego warto Cię zatrudnić. Nie opisuj jednak cech charakteru, pokaż konkretne zachowania, które sprawiły, że odniosłeś sukces.

Zastosuj model  STAR, według, którego należy opisać sytuację, zadanie, które otrzymałeś w związku z daną sytuacją, następnie działania jakie podjąłeś, a na końcu efekt, który przyniosło twoje działanie.

Co to jest MODEL STAR w rozmowie kwalifikacyjnej?

Zbuduj wypowiedź według tych 4 kroków:

S – situation (sytuacja)

przypomnij sobie konkretną sytuację, która będzie dobrą bazą do odpowiedzi. Postaraj się krótko nakreślić obraz sytuacji. Co konkretnie się wydarzyło? Kto z Tobą brał w tym udział? Kiedy to się stało?

– tasks (zadania)

tutaj opisujesz, co musiało zostać zrobione w danej sytuacji. Jakie były Twoje zadania? Lub: jakie zadania sobie wyznaczyłeś, by rozwiązać dany problem?

A – action (działanie)

to najważniejsza część. Przedstawiasz to, co dokładnie zrobiłeś, by doprowadzić do celu. Co konkretnie zrobiłeś w tej sytuacji? Jakie działanie podjąłeś? Z jakich narzędzi skorzystałeś?

R – result (rezultat, rozwiązanie)

i kolejna bardzo ważna rzecz. Tu opowiadasz, jakie rezultaty przyniosło Twoje działanie i jakie wnioski wyciągnąłeś z całej sytuacji. Do czego doprowadziły Twoje działania? Jaki był rezultat? Czy został osiągnięty założony cel?

Stosując powyższe wskazówki wiesz, jak napisać list motywacyjny i masz gwarancję, że twoje dokumenty będą oryginalne oraz spójne, dzięki czemu zwiększysz swoje szanse na zdobycie pracy.