Zaloguj

Nie masz konta? Zarejestruj się teraz

Zapomniałeś hasła ?

Sign Up

Wakacje, słońce, plaża… kariera?

Są przypadki, kiedy kariera jest dla nas mniej ważna niż planowanie wakacji. Fakt, może być ekscytujące, ale również stresujące. Wybranie kraju który chcesz odwiedzić i znalezienie miejsca w odpowiedniej lokalizacji może być przytłaczające. Podobnie planowanie kariery może przysparzać wiele trudności – zarówno krótkoterminowo, jak i w dłuższej perspektywie. Oto kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci przejąć kontrolę nad karierą i jednocześnie cieszyć się czasem wolnym od pracy.

Dokąd chcesz dotrzeć?

Wybór miejsca na wakacje może wydawać się ekscytujący, ale nie zawsze jest tak ławy, jak się wydaje. Niektórzy po prostu wbijają pinezkę w mapę (z zamkniętymi oczami!), inni losują z kapelusza, a jeszcze inni wybierają na podstawie rekomendacji znajomych lub list pojawiających się w czasopismach zatytułowanych „101 miejsc, które musisz odwiedzić przed śmiercią”. Są też tacy, którzy wciąż chcą próbować czegoś nowego pokuszeni reklamami telewizyjnymi lub broszurami z biur podróży. Duża liczba osób co roku wraca w to samo miejsce, ponieważ obawiają się, że zmiana dotychczasowego miejsca wypoczynku obniży komfort ich wyjazdu.

Decydowanie od dalszej ścieżce swojej kariery jest jeszcze trudniejsza, ponieważ wybierasz drogę, którą będziesz szedł o wiele dłużej niż przez kilkanaście dni urlopu – dlatego ważne jest, aby wybrać rozsądnie. Możliwości w XXI wieku wydają się nie mieć granic. Możesz być zatrudnionym w pełnym wymiarze godzin, na czas nieokreślony, na umowę o zlecenie. Możesz zdecydować pracować się na jednym etacie w tygodniu, a w weekend rozwijać dodatkowe projekty. Alternatywnie możesz skoczyć na głęboką wodę i założyć własną działalność.

Bez względu na to, co zdecydujesz, starannie przemyślane podejście zawsze będzie lepsze dla Twojej kariery niż podążanie za kaprysem. W rzeczywiści wiele osób wchodzi na ścieżkę zawodową bez żadnego planu – zwłaszcza na początku swojej kariery. Jednak z upływem czasu, czekanie na to co się wydarzy lub robienie czegoś, co ktoś inny uważa dla Ciebie za dobre ostatecznie doprowadzi do frustracji i niezadowolenia.

Co chcesz zrobić?

Większość ludzi wybiera cel swojej podróży na podstawie swoich potrzeb i zainteresowań. Może wolisz położyć się na plaży i się zrelaksować? A może preferujesz aktywny wypoczynek w górach? Jeśli interesuje Cię kultura, możesz zdecydować się na odwiedziny galerii sztuki w większym mieście. Niezależnie od tego, jaki rodzaj wakacji wybierzesz – zawsze będą one przyjemniejsze, jeśli najpierw przemyślisz, dlaczego właśnie tam chcesz pojechać.

To, jak zdecydujesz się rozwijać dalej swoją karierę, zależy nie tylko od osobistych preferencji, ale także od obecnej sytuacji, w jakiej się znajdujesz. Często dopada nas wypalenie zawodowe, rutyna, brak pomysłu na dalszy rozwój, bezskutecznie poszukujemy równowagi między pracą a życiem prywatnym.

Jeśli już jesteś zmotywowany do postawienia kroku dalej, powinieneś rozważyć, co doprowadziło Cię do miejsca, w którym jesteś, tak dalsze działania miały logiczne podstawy. Najprawdopodobniej posiadasz mnóstwo talentów, umiejętności, wiedzę i doświadczenie. Pomyśl o wszystkich obszarach, w jakich osiągnąłeś sukces i bądź gotowy na odkrywanie swojego niewykorzystanego potencjału.

Powinieneś także wziąć pod uwagę swoje wartości i obszary, w których nie jesteś gotowy na kompromis. Odnosząc się do przykładu podróży, może być to odpowiedni standard hotelu w miejscu wypoczynku.

Chciałbyś tam być?

Kiedy zarezerwujemy wakacje, większość z nas chce tam jechać natychmiast. W miarę oczekiwania na podróż automatycznie wkraczamy w „tryb wakacyjny” marząc o tym, co będziemy jeść, pić i zwiedzać. Istnieje ryzyko, że utrata koncentracji na tym, co tu i teraz może negatywnie wpłynąć na naszą wydajność i zdolność do pracy.

Każda zmiana w życiu zawodowym jest ekscytująca, ze względu na czekające nas nowe rzeczy, ale i zniechęcająco, bo wkraczamy w etap, który jest dla nas niepewny.

Wielkim wyzwaniem jest obecnie zmiana pracy – czujemy się ograniczeni prawami rynku, nad którymi mamy niewielką kontrolę lub nie mamy jej wcale. Dodatkowo, gdy zdecydujesz się na krok w kierunku rozwoju twojej kariery, możesz czuć się sfrustrowany tym, że nie wszystko można mieć od razu – musisz zadowolić się pojedynczymi rzeczami, które możesz wykonać już teraz.

W oczekiwaniu na rozwój wypadków zapoznaj się z poniższą check-listą

Krok 1: Nastaw się pozytywnie – to sprawi, że poczujesz się dobrze sam ze sobą i wobec innych osób.

Krok 2: Zmniejsz swoje wydatki – zacznij oszczędzać, by zgromadzić nawet niewielki kapitał. Brak oszczędności na pokrycie wydatków w przypadku chwilowego braku pracy jest najczęstszą przyczyną zastoju w rozwoju kariery.

Krok 3: Bądź widoczny – czasopisma branżowe często reklamują wydarzenia, w których obecność jest bezpłatna, a pozwolą Ci one rozwijać umiejętności i poznawać ludzi z twojej branży.

Krok 4: Bądź na bieżąco na rynku pracy – czytaj prasę biznesową, słuchaj audycji radiowych, śledź portale branżowe w internecie – pozwoli ci to np. na podjęcie decyzji o zmianie pracy w odpowiednim momencie.

Krok 5: Zostań wolontariuszem – pozwoli ci to znaleźć odskocznię od pracy i pomoże nawiązać nowe kontakty.

Krok 6: Stale aktualizuj swoje CV – to najważniejszy dokument w Twojej karierze. Pierwsze wrażenie jest kluczowe – powinno się zdecydowanie wyróżniać na tle innych!

Krok 7: Zainwestuj w rozwój zawodowy – jedynym kosztem jaki poniesiesz jest czas poświęcony na poszukiwanie mentora.

Bilet w jedną stronę czy podróż powrotna?

Niezależnie od tego, czy wracasz w ulubione miejsce, czy też odkrywasz nowe tereny wciąż zdobywasz nowe doświadczenia i dowiadujesz się czegoś o sobie samym.  W ten sam sposób kariera zawodowa odzwierciedla to gdzie byłeś i gdzie jesteś teraz, a dokąd chciałbyś się udać w perspektywę długo- i krótkoterminowej.

Większość z nas przywozi z podróży pamiątki i robi zdjęcia – to jeden ze sposobów na stałe przypominanie sobie miejsca wyjazdu po powrocie do domu. Rozwijając swoją karierę pielęgnuj umiejętności i doświadczenia jakie zdobywasz trakcie.