fbpx

Czy musisz tłumaczyć się wszystkim dookoła po odejściu z pracy?

Zmiana miejsca pracy wiąże się z wieloma różnymi kwestiami: odpowiednio wczesne powiadomienie szefa, przekazanie obowiązków kolegom, organizacja spotkania pożegnalnego… Jednym z trudniejszych momentów, jakie czekają Cię po podjęciu tej decyzji jest ten, w którym każdy pyta: „Ok, więc co zamierzasz teraz?”. Owszem, takie pytania są normalne – ale wszyscy wiemy, że zdarzają się sytuacje, w których zwyczajnie masz ochotę na nie nie odpowiedzieć.

Najważniejszą rzeczą, o jakiej musisz pamiętać, jest to, że nie masz obowiązku tłumaczyć się nikomu z Twoich dalszych planów. To Twoja sprawa i masz prawo zachować to dla siebie. Pamiętaj jednak, że może to być odebrane jako dziwactwo lub zbytnia tajemniczość i utrudnić Ci czas odchodzenia z firmy. To co opowiesz o swoich planach współpracownikom zależy przede wszystkim od tego, jakie są wasze relacje.

Oto przewodnik po tym, jak najlepiej wybrnąć z tej sytuacji:

TAK, jeśli: Twój szef i współpracownicy są godni zaufania

Czy swojego przełożonego zapamiętasz jako osobę, która wierzy w Twój sukces i kibicuje Ci w nim? Jeśli tak, możesz spokojnie poinformować go o swoich dalszych planach.

NIE, jeśli: Twój szef jest mściwy

Złośliwy szef może wykorzystać te informacje i swoje wpływy przeciwko Tobie np. rozpuszczając plotki na Twój temat w branży, w której chcesz teraz spróbować, rozmawiając z przyszłym pracodawcą i utrudnić podjęcie Ci nowej pracy. W takiej sytuacji, możesz wymijająco odpowiedzieć: „Mam pewne plany, jednak wciąż rozważam kilka propozycji”

TAK, jeśli: Masz dobre relacje z kolegami z pracy

Jeśli Twoi znajomi z pracy nie są plotkarzami i wiesz, że o Twoich planach nie będzie huczeć za moment cała firma, śmiało! Podziel się z nimi, tym co zamierzasz.

NIE, jeśli: planujesz pracować u konkurencji

Niestety, polityka niektórych firm przewiduje, że planując pracę u konkurencyjnej firmy, musisz natychmiastowo zakończyć pracę (bez zachowania okresu wypowiedzenia). Jeśli wcześniej zdarzyły się w Twojej firmie takie przypadki – lepiej trzymaj język za zębami!

TAK, jeśli: planujesz być freelancerem

Nie chcesz zmieniać branży, a jedynie charakter jej wykonywania na nieco bardziej „swój”? Być może Twoja obecna firma będzie chciała podjąć z Tobą współpracę respektując Twoje plany. Porozmawiaj o tym z szefem – być może połączy Was obopólna korzyść!

NIE, jeśli: odchodzisz z pracy bez planu na przyszłość

Nawet jeśli celowo planujesz stać się chwilowo bezrobotnym, nie jest dobrym pomysłem dzielenie się tym z innymi. Jeśli będziesz chciał powrócić do firmy, powinieneś sprawiać wrażenie osoby stale rozwijającej się i doskonalącej swoje umiejętności. Zasugeruj, że wciąż będziesz zdobywał doświadczenie (być może jako freelancer), a Twoi współpracownicy nie powinny o Tobie zapominać, kiedy pojawią się nowe możliwości.

Decyzje, jakie podejmiesz będą zależały przede wszystkim od: wiarygodności rozmówców, potencjalnej współpracy w przyszłości i ich obecnej pozycji w firmie. Pierwszeństwo jednak zawsze powinna mieć Twoja prywatność.