fbpx

Rozmowa z szefem – 5 wskazówek jak dobrze wypaść

Niezależnie od tego, czy pracujesz w firmie już od wielu lat, czy dopiero zaczynasz, prawdopodobnie jesteś świadomy, że indywidualna rozmowa z szefem ma kluczowe znaczenie, żeby osiągnąć zawodowy sukces. Dodatkowo takie rozmowy mogą zdarzać się często, w zależności od miejsca pracy lub stylu zarządzania. Takie spotkanie może sprawić, że oboje poczujecie się pełni energii i motywacji do nowych zadań, a Wasze przyszłe działania będą dokładnie zaplanowane. W najgorszym wypadku, możesz odczuć dezorientację i brak wsparcia. Dziś przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik, jak w pełni wykorzystać ten czas, aby uzyskać to, czego w tym momencie potrzebujesz.

Rozmowa z szefem powinna mieć agendę

Najbardziej wydajne spotkania „jeden na jeden”, to te, które mają jasno sprecyzowaną agendę. Przyjście na rozmowę bez przygotowania powodują niepotrzebne straty czasu. Miej jasny program – możesz użyć gotowego szablonu i wysłać go do szefa przed spotkaniem.

Udostępniaj wszelkie aktualizacje

Bardzo ważne jest dzielenie się na bieżąco wszystkimi niezbędnymi aktualnościami. Poszereguj wszystkie swoje działania względem ważności. Oto kilka pytań, jakie powinieneś sobie w tym celu zadać.

  • Czy to jest bardzo pilne?
  • Jak bardzo złożone było to zadanie?
  • Czy jest to okazja na podzielenie się sukcesem? 

Zadawaj wiele pytań

Najlepszym sposobem na wykorzystanie indywidualnych spotkań z szefem jest zadawanie pytań, które dotyczą bezpośrednio Twoich obaw. Na przykład, jeśli utknęliście w martwym punkcie na temat obecnego projektu, możesz zapytać szefa, jak poradziłby sobie z tą sytuacją i jakich rad wynikających z jego doświadczenia mógłby Ci udzielić. Upewnij się, że oprócz pytań jakie masz do szefa, masz też potencjalne odpowiedzi i rozwiązania, jakie chciałbyś zasugerować.

Podejmuj oficjalnie zobowiązania

Wyrażaj i uzgadniaj swoje zobowiązania na samym końcu indywidualnego spotkania z szefem. Dzięki temu oboje będziecie mieć jasność, co do tego, czego oczekujesz na ten moment. Mogą być to bardzo proste ustalenia, takie jak wysłanie przez przełożonego raportu, na który czekasz od dawna lub bardziej skomplikowane np. wyrażenie zgody na kontakt z trudnym i wymagającym klientem. Te proste zmiany pomogą Twojemu przełożonemu zwiększyć produktywność spotkania i pokażą, że jest jesteś proaktywny w zarządzaniu swoją pracą i karierą.

Przedyskutujcie perspektywę długoterminową

Nie każda rozmowa z szefem musi dotyczyć spraw bieżących. Wręcz niezbędne jest, aby co jakiś czas poruszać kwestie długoterminowe. Pomyśl, w jaki sposób przełożony może pomóc w Twojej karierze i poproś go o informację zwrotną na ten temat. Nie obawiaj się zapytać szefa, w czym jesteś dobry i jak możesz starać się o awans.  Takie pytania najlepiej jest wysłać z wyprzedzeniem, aby rozmówca mógł dokładnie przemyśleć odpowiedzi i przygotować rady.