fbpx

6 pytań, które sprawią, że Twój szef Cię polubi

Rozpoczęcie nowej pracy jest nieodłącznie związane ze zrobieniem dobrego wrażenia. Masz niesamowitą okazję, by zacząć wszystko od początku – zbudować reputację i skierować swoją karierę we właściwą stronę, tak aby przestać wchodzić do biura tylko po to, by wykonać swoje rutynowe obowiązki, a Twój szef zapomniał o Twoim istnieniu.

Nowa praca to także zadawanie wielu pytań tuż jej rozpoczęciu. Może wydawać się to krępujące, ale w rzeczywistości jest to świetny sposób na zrozumienie funkcjonowania firmy, a także zdobyć przychylność szefa. Chociaż nie ma złych pytań, istnieją takie, które podniosą Twoją reputację znacznie bardziej niż inne. Przygotowaliśmy 6 przykładów właśnie takich pytań, które warto zadać rozpoczynając karierę w nowej firmie.

1. Jak się masz?

Co ważne, nie powinno być to pytanie jednorazowe. W rzeczywistości powinieneś zadawać je regularnie, a nawet codziennie. (Mamy nadzieję, że sam usłyszysz je nie raz J)

Dlaczego? Twój szef prawdopodobnie jest bardzo zajęty, zestresowany i może czuć się ignorowany lub niedoceniany. Sprawiając, że jest samopoczucie zostanie zauważone, zyskasz wielkiego plusa. Może to także poprawić relacje międzyludzkie i prowadzić do większej przejrzystości działań.

Oczywiście, nie zawsze będzie to oznaczać, że szef staniesz się jego głównym powiernikiem. Mimo to warto jest spróbować powalczyć o dodatkowe punkty.

2. Jak mogę odciążyć Cię w Twojej pracy?

Jego odpowiedź może być negatywna, ale jeśli podejmiesz kilkukrotnie taki temat, przy kolejnej okazji szef  będzie bardziej skłonny oddać obowiązki właśnie Tobie. Być może nawet nie jest świadomy tego, że wkrótce będzie potrzebował dodatkowej pary rąk, a Ty wychodząc naprzeciw jego oczekiwaniom, ułatwisz delegowanie zadań i pokażesz się od korzystnej strony.

3. Z kim powinienem spotkać się w najbliższym miesiącu?

Tworzenie sieci kontaktów w nowym miejscu pracy ma kluczowe znaczenie. Powinieneś nawiązywać znajomości nie tylko z osobami z zespołu, ale także z pracownikami (i kierownikami) innych działów. To pomoże lepiej zrozumieć cele Twojej firmy i wpływ na nie Twojego stanowiska.

Dodatkowo uzyskanie opinii szefa na temat wartościowych kontaktów, pokaże, że szanujesz jego zdanie i jesteś skłonny do współpracy i otwarty na nowe doświadczenia.

4. Jakie są Twoje plany związane ze mną?

Myślenie długoterminowe pokazuje, że jesteś gotowy, aby rozpocząć pracę nad rozwojem zawodowym już od pierwszego dnia. Pomaga też w ustaleniu priorytetów. Twój szef zna Cię jeszcze bardzo krótko, a może planuje wdrożyć Cię do swojego zespołu. W takim przypadku warto zapytać wprost, jakie są jego plany względem Ciebie w firmie. To pokaże, że swoje cele zawodowe uzależniasz w pewnym stopniu od opinii swojego szefa.

5. W jakich godzinach pracujesz najbardziej intensywnie/Kiedy nie powinienem Ci przeszkadzać?

Takie pytanie pokaże, że masz szacunek do czasu i sposobu pracy. Poprawi to także wydajność pracy obu stron. Wykorzystaj udzieloną Ci odpowiedź, aby odpowiednio zorganizować swój harmonogram pracy. Upewnij się, że nie wysyłasz wiadomości do szefa, właśnie wtedy gdy odbywa ważne spotkania lub pracuje nad pilną dokumentacją.

6. Jak najbardziej lubisz się komunikować?

Podobnie jak wcześniejsze pytanie, to pomoże w uniknięciu nieporozumień i konfliktów. Być może Twój szef preferuje kontakt jedynie przez pocztę elektroniczną i bardzo rzadko odbiera telefon? Być może nie lubi spotkań sam na sam, a preferuje kontakt telefoniczny?

Zapoznaj się także ze stylem komunikacji innych osób w firmie – dzięki temu będziesz mógł efektywnie współpracować ze wszystkimi stronami. Co więcej, w zależności od potrzeb możesz zadawać szefowi bardziej szczegółowe pytania. Jak częstych raportów w sprawie postępów w projektach oczekujesz? Z jak dużym wyprzedzeniem powinienem informować Cię o nadchodzących zmianach? Wszelkie pytania, które ułatwią Waszą współpracę będą stosowne.