fbpx

7 sposobów na aktywne zarządzanie karierą

Coraz więcej specjalistów jest zdania, że zarządzanie karierą zdecydowanie należy do ich menadżerów i że będą całkowicie odpowiadać za jej rozwój. Tymczasem rozwój Twojej ścieżki zawodowej to tylko i wyłącznie twoje zadanie. Łatwo jest jednak zatracić się w wirze codziennych obowiązków i stracić z pola widzenia perspektywę rozwoju kariery. Przygotowaliśmy dla was 7 sposobów, dzięki którym zarządzanie swoją ścieżką zawodową będzie łatwiejsze i bardziej efektywne.

1. Wyznacz i jasno komunikuj swoje cele.

Musisz wiedzieć czego chcesz, aby to uzyskać. Kluczem do rozwoju swojej kariery zawodowej jest jasne zdefiniowanie swoich celów razem ze swoim menadżerem lub mentorem. Lista celów może być także doskonałym narzędziem do śledzenia postępów poczynionych w ciągu ostatniego roku i porównywania ich z wynikami z innych lat.

2. Otwórz się na opinie.

Jedną z najtrudniejszych rzeczy jest otrzymania szczerego feedbacku – nie zawsze będzie on pozytywny.  Jednak to właśnie umiejętność słuchania każdej opinii i odpowiedniego reagowania na nią jest tym co wzniesie twoją karierę na wyższy poziom. Upewnij się, że jesteś otwarty na wszystkie opinie – zarówno te dobre, jak i te mniej budujące. Pomoże ci to w dostosowaniu stylu swojej pracy do osiągania wyznaczonych celów.

3. Spójrz na swoje osiągnięcia z innej perspektywy.

Staraj się myśleć o swojej pracy w kategoriach N.E.A.R.

N – Numbers

E – Examples

A – Achievments

R – Results

Wszyscy mamy jakieś obowiązki. Ludzie, którzy wyróżniają się na tle innych, mówią o swoich obowiązkach w kategoriach liczb, osiągnięć i wyników popartych przykładami. O jakich wynikach i osiągnięciach Ty możesz powiedzieć?

4. Zarządzaj swoimi projektami

Prawdopodobnie raz na kwartał wykonujesz świetny projekt, który spełnia wszystkie kryteria NEAR.

Przyczynił się on do sukcesu Twojej firmy i jesteś z niego bardzo dumny. Świetnie! Teraz zbierz wszystkie jego elementy i spakuj w specjalnym folderze lub chmurze. To samo zrób z każdym kolejnym udanym projektem – kompletuj i eksponuj wszystkie zadania, które przyniosły Ci satysfakcję.

5. Komunikuj się!

Czytaj publikacje, strony internetowe i blogi branżowe i dziel się najlepszymi artykułami – wypracuj sobie swój punkt widzenia na wiele tematów. Pracuj na swój autorytet, by twój głos był odbierany jako wartościowe źródło informacji dotyczących twojej branży. Komentuj wartościowe treści i współpracuj z wpływowymi osobami z twojego środowiska zawodowego.

6. Zgłoś się!

Kiedy pojawia się nowy projekt, który współgra z Twoimi celami – zgłoś się do jego realizacji. Pokaż swoim przełożonym, że chcesz zdobyć nowe umiejętności i zyskać doświadczenie. Bądź jednak rzetelny w tym, co rzeczywiście możesz zaoferować i dopiero wtedy zaangażuj się w jego realizację.

7. Utrzymaj to.

Wiemy, że stale jesteś zajęty pracą i domykaniem kolejnych projektów. To wszystko, to dodatkowo wykonana praca, która jednak jest konieczna do przejęcia kontroli nad Twoją karierą. Godziny spędzone na rozmowie i kontaktach z nowymi ludźmi, przechowywanie wszystkich wartościowych plików, profili społecznościowych – to nie tylko ogromna inwestycja, ale również nowy nawyk, który powinien towarzyszyć ci na ścieżce rozwoju zawodowego.