fbpx

8 rzeczy, które powinieneś zrobić po powrocie z wakacji

Tydzień wymarzonych wakacji, które planowałeś od roku. Od miesiąca w pracy o niczym tak nie myślisz, jak o tym urlopie. Niestety wolne się kończy, a Ty musisz od kolejnego dnia walczyć w pracy z obowiązkami? Sprawdź, co możesz zrobić, aby powrót do pracy po wakacjach był łatwiejszy i bez frustracji.

1. Wróć w środę lub czwartek

Co najczęściej słyszymy od osób wracających z wakacji? Najgorsze, co możesz zrobić, to wrócić z nich prosto do pracy. Jednak wg psycholog Chriss Allen możemy iść nawet o krok dalej. Jak twierdzi, najlepiej wrócić w środę lub czwartek – wtedy w pracy spędzisz przed weekendem zaledwie jeden lub dwa dni i znacznie łatwiej wrócisz do dawnej rzeczywistości. Poza tym… bilety lotnicze są tańsze w środku tygodnia 

2. Zacznij już dzień wcześniej

To, że nie musisz iść do pracy następnego dnia po powrocie z wakacji, nie oznacza, że możesz kompletnie nic nie robić. Wykorzystaj ten dzień przerwy (np. niedzielę) na zaplanowanie zbliżającego się tygodnia. W zasadzie powinniśmy to robić w każdą niedzielę.  Zajmuje to 15-20 minut, a okazuje się, że w dużym stopniu wpływa na to, jak spędzimy czas w nadchodzącym tygodniu.

3. Wstań wcześniej

Ok, wróciłeś do domu. Kładziesz się nareszcie do swojego łóżka i ustawiasz budzik. Co powinieneś zmienić w stosunku do standardowego dnia roboczego przed urlopem? Wstać wcześniej. Rozpocznij dzień od krótkiej refleksji, pozwól sobie przemyśleć zamiary na ten dzień zanim jeszcze zaczniesz codzienne zmagania.

4. Zadbaj o dietę

Następnym etapem powinno być sprowadzenie swojej diety na właściwe tory po wszelkiego rodzaju ustępstwach, na które pozwoliłeś sobie podczas wakacji. Wybierz się do sklepu od razu po powrocie do domu i wypełnij lodówkę zdrowymi smakołykami na pierwsze kilka dni po powrocie.

5. Poświęć kilka minut na wstępne rozeznanie

Być może przez cały czas wakacji byłeś w kontakcie z kolegami z biura – to jednak nie uchroni Cię od poczucia dezorganizacji pierwszego dnia po powrocie. Prezes The Pearl Source, Leon Ribbo twierdzi, że najlepszą metodą trwająca jedną minutę rozmowa z przedstawicielami poszczególnych działów. Dzięki temu dowiesz się, co działo się podczas Twojej nieobecności – jeśli coś nie zostało zawarte w ciągu 60 sekund wypowiedzi, to znaczy, że nie było wystarczająco ważne, by poświęcać temu uwagę.

6. Oczyść skrzynkę mailową

Jest duże prawdopodobieństwo, że Twoja skrzynka po urlopie pęka w szwach – niezależnie od tego, czy sprawdzałeś ją systematycznie, czy też na czas wyjazdu zablokowałeś wszelkie powiadomienia. Jak sobie z tym poradzić? „Po powrocie z wakacji miałem w skrzynce około 2000 nieprzeczytanych wiadomości. Zamiast sortować je wszystkie usunąłem wszystkie te, które nie miały załącznika. Jeśli były wystarczająco ważne, adresaci z pewnością wyślą je jeszcze raz” – mówi Gene Caballero, współzałożyciel GreenPal.

7. Jeśli już musisz czytać maile – czytaj je od końca

Czasami najlepszym rozwiązaniem problemu jest podejście do niego od innej, niestandardowej  strony. Jeśli więc nie zamierzasz usunąć swoich maili, spróbuj zapoznać się z nimi stosując metodę LIFO [Last In, First Out] – mówiąc najprościej: zacznij czytać wiadomości od tych najnowszych. Podstawą tej metody jest założenie, że wiele spraw, które poruszają stare e-maile zostało rozwiązanych zanim zdążyłeś wrócić do biura.

8. Skup się na największych projektach

Jedne z ważniejszych rad, jakie prawdopodobnie usłyszałbyś od wielu ludzi sukcesu, to: bądź ambitny i idź na całość. Spncer X. Smith wiceprezes ds. sprzedaży w Fortune 100 mówi, że dobrze jest mieć co najmniej dwa bardzo rozwojowe projekty, którymi zajmiesz się od razu po powrocie z urlopu. Wbudzą one Twoje podekscytowanie i zmuszą do natychmiastowego działania – nie będziesz miał czasu narzekać na koniec urlopu!

Z kolei Jasse Gaddis – założyciel marki Bedford Slims sugeruje, aby po powrocie z wakacji zachęcać członków zespołu do pracy nad projektami, które wykraczają poza ich kompetencje i są zupełnie inne niż te dotychczasowe. Dzięki temu łatwiej będzie wrócić myślami ze słonecznego lata i zacząć myśleć o „zimie”.