fbpx

Najlepsze sposoby na bycie na bieżąco z osiągnięciami zawodowymi – to ważniejsze niż Ci się wydaje!

Eat. Sleep. Work. Repeat – wszyscy to znamy. Kiedy wejdziesz już w ten rytm, możesz być tak bardzo skupiony na codziennych zadaniach, że nie zauważysz swoich osiągnięć. To błąd! Zapamiętywanie i docenianie swoich sukcesów, a nawet ich zapisywanie jest ważne nie tylko dla Twojej pewności siebie, ale również dla rozwoju osobistego.

Dlaczego warto śledzić swoje osiągnięcia zawodowe?

Cóż, niezależnie od tego, czy szukasz nowej pracy, czy starasz się o awans, poświęcenie czasu na zapisanie swoich sukcesów może mieć kluczowe znaczenie dla Twojego sukcesu zawodowego. Kiedy dokładnie będzie przydatna taka lista?

Awans: Planujesz kolejny etap swojej kariery? Jakie masz dowody na to, że jesteś warty awansu? Usystematyzowanie swoich osiągnięć na poprzednim stanowisku pomoże Ci znaleźć odpowiedź na to pytanie. Kiedy Twój przełożony zapyta, co możesz wnieść w rozwój firmy i dlaczego zasługujesz na ten awans, będziesz mógł płynnie odpowiedzieć na takie pytanie.

Nowa praca: Gdy szukasz nowego stanowiska, posiadanie udokumentowanych sukcesów zawodowych może być twoją tajną bronią podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W łatwy sposób pokażesz rekruterom, że nie tylko jesteś zorganizowany, ale także będziesz cenny dla zespołu.

Przeglądy wyników w firmie: Regularne oceny wyników są nieodłączną częścią pracy w korporacji. Zapisanie swoich dotychczasowych osiągnięć, może pomóc Ci zaprezentować je sprawnie i pokazać się z jak najlepszej strony.

Networking: Tworzenie sieci kontaktów może być trudne, zwłaszcza jeżeli nie do końca wiesz, co masz do zaoferowania. Kiedy masz zwyczaj dokumentować swoje osiągnięcia – będziesz mieć asa w rękawie przy nawiązywaniu każdego kolejnego kontaktu.

Jakie osiągnięcia są najcenniejsze?

Nie ma możliwości, żeby zajmować się każdym drobnym sukcesem – to byłoby wręcz nierozsądne. Trzeba wybierać te, które są warte odnotowania. Oto kilka przykładów:

Zadania i projekty: Niezależnie od tego, czy była to praca zespołowa czy zadanie indywidualne, prowadzenie ewidencji działań zawsze jest dobrym pomysłem. Mimo tego, że dobrze wiesz jaka jest Twoja rola w zespole, nie powinieneś z góry zakładać, że inni są tego świadomi. Bądź konsekwentny w podejmowaniu wszystkich kroków.

Obowiązki zawodowe: Każdy z nas staje codziennie przed nowymi wyzwaniami w pracy. Jeśli miałeś do czynienia z trudnymi współpracownikami i napiętymi terminami – zapisz to. Pokonanie takich przeszkód sprawi, że będziesz nie tylko silniejszym psychicznie, ale także bardziej kompetentnym pracownikiem.

Finanse: Jeśli masz do zrealizowania pewne założenia finansowe, łatwo będzie wyrazić swoje osiągnięcie w kategoriach ilościowych. Prowadzenie rejestru zrealizowanych transakcji i czasu osiągnięcia danych celów finansowych może być łatwiejsze niż Ci się wydaje.

Nagrody: Zdobyłeś szczególne nagrody w Twojej firmie? Jeśli doceniono Cię za wykonaną pracę lub zrealizowane cele – nie powinieneś tego pomijać. Cenne są także te nagrody, które zrealizowałeś poza firmą np. w organizacji, w której aktywnie działasz. Przechowywanie dyplomów lub innych dowodów przyznania takich nagród może być opłacalną praktyką.

Jak dokumentować swoje osiągnięcia?

To, w jaki sposób będziesz przechowywał wszystkie cenne informacje zależy wyłącznie od Ciebie. Jest kilka sposobów, które mogą to ułatwić – oto one.

Korzystaj z aplikacji – Jeśli chcesz na bieżąco zapisywać swoje osiągnięcia, skorzystaj z aplikacji mobilnej. Jedną z nich może być Evernote. Za każdym razem jeśli osiągniesz coś, co uznasz za cenne, dzięki kilku kliknięciom będziesz w stanie to udokumentować.

Brag book – Jeśli nie słyszałeś jeszcze o „brag book” – już spieszymy z wyjaśnieniem! To bardzo proste. To zwykły notes lub dziennik, w którym będziesz notował wszystkie swoje osiągnięcia. Na koniec każdego dnia miesiąca, tygodnia lub nawet codziennie, użyj go, aby zapisać wszystkie rzeczy, które uważasz za osobisty sukces. Warto dodawać daty do poszczególnych osiągnięć, a te szczególnie ważne wyróżnić kolorowym flamastrem.

Stwórz internetowe portfolio – Jeśli pracujesz w branży twórczej np. jako grafik, fotograf, stworzenie takiego portfolio może być przepustką w stronę kariery. Istnieje mnóstwo stron internetowych umożliwiających publikację prac. Aktualizuj na bieżąco najnowsze osiągnięcia: od artykułów i projektów po wszelkie inne działania twórcze.

Użyj kalendarza – tradycyjnego lub mobilnego – Nawyk używania kalendarza do drobnych zapisków może okazać się doskonałym startem do kompletowania list swoich osiągnięć. Na koniec każdego dnia możesz ocenić swoje osiągnięcia, a także odnotować zbliżające się wyzwania. Wprowadzenie w życie tego nawyku pomoże Ci zastanowić się nad każdym, nawet najmniejszym sukcesem.

Zaktualizuj swoje CV – Powinieneś zacząć doceniać znaczenie ciągłego aktualizowania CV o najnowsze informacje. Jeśli chcesz, aby Twoje osiągnięcia były w nim widoczne, dlaczego więc nie wymienić ich na samym początku? Niezależnie od tego, czy właśnie szukasz pracy, czy nie, warto zarezerwować co jakiś czas chwilę na to, by zaktualizować wszystkie najważniejsze informacje.

Pomysł stałego monitorowania swoich osiągnięć może początkowo wydawać się onieśmielający i wyczerpujący. Kiedy jednak stanie się to nawykiem, okaże się to nieodłączną częścią pracy. Wypracuj system, który będzie dla Ciebie najwygodniejszy i zacznij już teraz!