fbpx

Najlepsze rady zawodowe, jakie kiedykolwiek mogłeś usłyszeć

Każdy z nas potrzebuje rad! Specjalnie dla Was, nasi Karierowi eksperci przygotowali 10 najlepszych rad zawodowych, jakie kiedykolwiek mogliście usłyszeć.

1. Kiedy jesteś ekspertem, mów jak ekspert.

Kiedy jesteś ekspertem w danej dziedzinie, wypowiadaj się jak ekspert. Bądź pewny swojego zdania, nie wtrącaj „Myślę, że…” lub „Moim zdaniem…” podczas dyskusji z osobami w branży.

Ta rada powinna zachęcić Cię do bycia bardziej asertywnym w swoich wypowiedziach. Jeśli jesteś najmłodszym członkiem zespołu, może okazać się, że proponowane przez Ciebie rozwiązanie mogą spotkać się z odrzuceniem, a nawet krytyką. Jeżeli jednak Twoje wypowiedzi staną się bardziej bezpośrednie, a Ty pokażesz asertywność, szacunek do Twoich opinii zacznie wzrastać.

2. Wychwalaj publicznie, krytykuj na osobności.

W pewnym momencie będziesz musiał współpracować z kimś, kto nie będzie do końca wykonywał Twoich poleceń, którego szef nie będzie interesował się wykonaną pracą, a którego dział będzie całkowicie dyskredytował Twoją pracę. Jeśli nie będziesz umiał radzić sobie w takich sytuacjach, Twoje życie zawodowe będzie trudniejsze niż myślisz.

3. Jesteś średnią osób, z którymi spędzasz czas.

Twoje postępowanie będzie uśrednionym zachowaniem osób, z którymi spędzasz większość swojego czasu. Kiedy weźmiesz sobie do serca tę poradę, będziesz starał się nawiązywać współpracę tylko z ludźmi, których nawyki zawodowe będziesz uważał za godne naśladowania.

4. Nigdy nie bądź zbyt dobry w tym, czego nie chcesz robić.

Oczywiście, pracując jako junior, musisz dbać o wszystkie obowiązki, jakie wykonujesz, dopóki nie zostaną Ci przypisane bardziej interesujące zadania. Pamiętaj jednak, że wykonując bardzo dobrze pewne obowiązki, zostaniesz poproszony o więcej – zastanów się więc, czy rzeczywiście chcesz to robić.

5. Mów o problemach, tylko gdy możesz zaproponować ich rozwiązanie.

 

Przedstawiając swojemu szefowi problematyczną kwestię, powinieneś przygotować jak najwięcej potencjalnych rozwiązań. Jeżeli rozmawiasz z przełożonym o jakiejkolwiek sprawie, powinieneś

zapoznać się z całą dokumentacją, która jej dotyczy – nawet jeśli pewne rzeczy mogą wydać Ci się nie do końca zrozumiałe. To konieczne, aby prowadzić merytoryczną dyskusję na dany temat. Oszczędza to także czas – nie jest konieczne zastanawianie się nad czymś, czego specyfiki nie znasz Ty ani Twój szef.

6. Znajdź coś, co Cię interesuje.

Jeśli uważasz coś za nudne, Twoim głównym zadaniem jest znalezienie w tym temacie czegoś, co Cię zainteresuje. To rada dobra nie tylko dla znudzonych zajęciami studentów, ale także dla wszystkich znużonych swoją karierą zawodową.

7. Zaakceptuj błędy i idź dalej.

Jeśli popełniłeś błąd, przyznaj się do tego przed samym sobą, ale idź dalej. Nie próbuj ukrywać go lub zrzucać winy. Weź za niego odpowiedzialność. Pamiętaj jednak, że to już się zdarzyło, wyciągnij z tego lekcję i nie roztrząsaj dłużej.

8. Ustanów swoje życiowe priorytety.

Uszereguj swoje życie ze względu na priorytety. Być może Twoje dzieci będą numerem jeden, następnie rodzina, przyjaciele, znajomi z pracy, a na samym końcu listy szef. Następnie dostosuj ilość czasu i energii, jaką poświęcasz do stworzonego „rankingu priorytetów”. Jeśli Twój szef ma w Twoim rankingu „10”, a mimo wszystko poświęcasz sporo energii na radzenie sobie z jego zachciankami, coś jest nie tak. Nigdy nie powinieneś poświęcać swojej energii dla nieważnych osób kosztem tych priorytetowych. Dlatego też, jeżeli widzisz, że zaczynasz nadmiernie reagować na pewne sytuacje, zadaj sobie pytanie, czy rzeczywiście to ma dla Ciebie sens. Zastanów się, czy nie powinieneś zmniejszyć liczby godzin pracy na rzecz spędzania więcej czasu z dziećmi? To zaskakujące, ale taka praktyka może przynieść wiele korzyści dla Twojego życia zawodowego. Jesteś bardziej konsekwentny i skupiony w pracy, wzbudzasz szacunek i zaufanie, ponieważ nie reagujesz zbyt emocjonalnie na problemy w pracy. To może być trudne do wdrożenia, ale efekty są warte każdego wysiłku.

9. Udzielaj odpowiedzi.

Niektórzy uważają, że 90% sukcesu zawodowego, to odpowiadanie na maile i telefony. Łatwiej jest bowiem zignorować pewne wiadomości czy telefony, jednak jeśli podejmiesz wysiłek odpowiedzi na większość wiadomości, wyprzedzisz konkurencję, która prawdopodobnie ma taką samą tendencję do ignorowania innych jak Ty.

10. Jutro też jest dzień.

Takie zdanie usłyszał kiedyś mój kolega, kiedy w piątkowy wieczór do jego biura zawitał szef i zobaczył go obłożonego segregatorami i teczkami z dokumentacją. Świat się nie skończy, jeśli ty nie zamkniesz swojego projektu dziś wieczorem. Najważniejsza jest zdolność patrzenia na obowiązki z odpowiedniej perspektywy, umiejętność skupienia i dobra strategia działania. Możesz zamęczać się co wieczór, próbując przekroczyć wciąż oddalającą się linię mety. Możesz także pomyśleć, jak podejść do pracy w sposób sensowny, by zrobić dokładnie to, co powinieneś.