Zwolnienie lekarskie – wszystko co musisz wiedzieć
Zwolnienie lekarskie – jakie prawa ma pracownik na L4?
Zwolnienie lekarskie, popularne znane wśród pracowników pod nazwą L4 jest dokumentem, który jest w stanie wystawić tylko i wyłącznie lekarz. Dokument jest potwierdzeniem czasowej niezdolności pracownika do wykonywania swoich obowiązków zawodowych, co usprawiedliwia jego brak obecności w miejscu pracy. Mimo dosyć jasnych zasad wystawiania zwolnienia lekarskiego wciąż budzą one wśród dużej ilości pracowników pewne wątpliwości. Najczęściej pracownicy obawiają się zmniejszonego wynagrodzenia, konsekwencji pójścia na zwolnienie, a czasem nawet nie wiedzą, na ile dni to zwolnienie będzie obowiązywać. Jakie prawa ma pracownik na L4?
Zwolnienie lekarskie – prawa i obowiązki pracownika
Przede wszystkim rozpoczynając analizę praw pracowniczych podczas zwolnienia lekarskiego, należy zauważyć, że pracownik ma także szereg obowiązków związanych z korzystaniem ze zwolnienia lekarskiego. Przede wszystkim zobowiązany do poinformowania pracodawcy o swojej i nieobecności, Nie jest zobowiązany do poinformowania go osobiście, jednak w sposób zwyczajowo przyjęty- mail, telefon. Ma na to 2 dni. Co od dostarczenia zwolnienia lekarskiego – jest to okres 7 dni.
Czy zwolnienie lekarskie uniemożliwia zwolnienie pracownika?
Przede wszystkim podczas zwolnienia lekarskiego pracodawca nie może zwolnić pracownika (pomijając porozumienie stron). Pracownik ma prawo do wykorzystania w pełni przysługującemu mu okresu zwolnienia lekarskiego, a także do korzystania w razie konieczności z innych świadczeń w tym świadczenia rehabilitacyjnego.