fbpx

Zmiana kariery – Skąd masz wiedzieć, że pora na zmiany w Twojej karierze?

Zmiana kariery jest w obecnych czasach dużo bardziej powszechna. Wygląda na to, że w porównaniu z poprzednimi pokoleniami, jesteśmy znacznie bardziej wybredni w kwestii pracy: większość z nas zmienia ją co najmniej 9 razy w ciągu całej swojej kariery zawodowej – a to dwukrotnie częściej niż nasi dziadkowie.

Ale czy istnieje coś takiego jak „zbyt szybka zmiana pracy”? Jaką masz pewność, że nadszedł czas, aby zmienić swoją drogę zawodową? Czy nie jest za wcześnie?

Nie ma reguły dotyczącej tego, kiedy zmiana kariery jest dobrym lub złym krokiem. Przed dokonaniem tak znaczącego wyboru, należy skupić się na wielu różnych czynnikach np. czy wiesz, jak długi jest okres stażowy w Twojej branży jeśli zmieniasz stanowisko? Może się on znacząco różnić w zależności od sektora, rodzaju pracy czy tego, jak długo jesteś w zawodzie. Osoby pracujące w sektorze handlowym np. telemarketerzy często i szybko zmieniają stanowisko, podczas gdy w branży takiej jaką jest np. budownictwo, można oczekiwać, że minie sporo czasu, zanim zaznajomisz się z wszystkimi tajnikami.

Jeśli nie pracujesz zbyt długo i jest to Twoje pierwsze poważne stanowisko, sprawdź, czy nie warto jest zatrzymać je trochę dłużej. Możesz być to bardzo opłacalne, zwłaszcza pod względem zdobytego doświadczenia.

Jedno z ważniejszych pytań, jakie powinieneś sobie zadać brzmi: Czy rzeczywiście wszystkie Twoje wątpliwości omówiłeś ze swoim szefem?

Nie powinniśmy zakładać, że nasi przełożeni wiedzą, jak się czujemy i jakie są nasze wątpliwości. Zwłaszcza, jeśli to Twoja pierwsza praca, Twój szef może sądzić, że całe potrzebne wsparcie i wiedzę otrzymujesz od starszych członków zespołu. Porozmawiaj z nim i zasugeruj, że kilka kwestii jest dla Ciebie niejasnych lub powoduje problemy. Może istnieją wewnętrzne programy szkoleniowe, w ramach których mógłbyś zdobyć nowe umiejętności? Zaproponuj regularne, nieformalne spotkania podsumowujące kwestie zarządzania wydajnością, rozwojem kariery. Zapytaj, w jaki sposób Twoja firma planuje wspierać następne etapy kariery zawodowej u swoich pracowników i przedyskutuj wspólnie sposoby, dzięki którym będzie to możliwe do zrealizowania.

Jeśli natomiast głównym problemem są pieniądze, dowiedz się, jakie zarobki są na podobnych stanowiskach w konkurencyjnych firmach i przedstaw takie zestawienie swojemu szefowi – najlepiej łącznie z Twoimi kluczowymi osiągnięciami i listą obowiązków, tak, aby pokazać, że Twoja praca zdecydowanie jest warta podwyżki.

Przejdź do kolejnego etapu

Możliwe jednak, że powyższe opcje zostały już wyczerpane. Jeśli tak, to może właśnie nadszedł czas, aby przejść do kolejnego etapu. Pamiętaj jednak, że jeśli zmieniasz stanowisko po bardzo krótkim czasie, musisz być przygotowany wszelkie pytania podczas kolejnej rozmowy kwalifikacyjnej, dlaczego tak szybko zrezygnowałeś.  Zastanów się dokładnie nad odpowiedziami, aby dać rekruterom jasny sygnał, że poważnie podchodzisz do swojej przyszłości zawodowej.

Upewnij się, że wiesz, dlaczego chcesz iść o krok dalej i czego oczekujesz od nowej pracy.  Im wyraźniej określisz swoje cele, tym większą pewność siebie zyskasz podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nie ulegaj pokusie rezygnacji ze swoich początkowych założeń dla wyższej pensji czy szczególnych przywilejów, szczególnie jeśli przyczyną odejścia z poprzedniej pracy był brak możliwości rozwoju lub szkoleń. Podwyżka pensji prawdopodobnie będzie jednorazowa, a Twoja kariera ulegnie stagnacji – tak samo jak w firmie, z której właśnie odszedłeś.

Zastanów się i ustal cele zawodowe

Jeśli jesteś nową osobą w swojej branży, istnieje wielka szansa, że będziesz mógł spróbować pracy w każdym sektorze – jeśli tylko będzie wystarczająco elastyczny. To z pewnością poszerzy zakres ofert pracy i może stworzyć lepsze warunki do osiągnięcia celów, na które pracujesz. Ważne jest jednak, aby zastanowić się, jak dany sektor może wyglądać za 10 czy 15 lat – i jakie możliwości i wyzwania może przynieść przyszłość? Czy może nadszedł czas, aby zmienić profesję? Może istnieją inne, wchodzące na rynku pracy branże dostosowane do Twoich umiejętności, ale ze znacznie lepszymi perspektywami rozwoju kariery?

Rozpocznij poszukiwania

Po ustaleniu celów zawodowych, możesz wreszcie rozpocząć poszukiwania. Nie zakładaj, że wszystkie dostępne oferty pracy są zamieszczone na popularnych portalach. Pracodawcy często rekrutują pracowników ustanie lub przez firmy headhunterskie.  Buduj zatem sieć kontaktów za pośrednictwem zaufanych znajomych z branży, rodziny, przyjaciół i partnerów biznesowych. Poinformuj ich, że szukasz nowych kontaktów i rozważaj każdą nową znajomość biznesową. Pomoże Ci w tym aktualizacja mediów społecznościowych: usuń zdjęcia profilowe stawiające Cię w niezbyt korzystnym świetle, uaktualnij swoje informacje dotyczące kariery i upewnij się, że Twój adres mailowy do kontaktów biznesowych wygląda wystarczająco profesjonalnie ?

Następnie, gdy już znajdziesz się na rozmowie kwalifikacyjnej, wykorzystaj wszystkie przygotowane wcześniej techniki dobrej prezentacji, zadawaj pytania oraz jasno i zwięźle formułuj swoje odpowiedzi. W końcu, może to właśnie ten moment będzie najważniejszy w Twojej karierze.