fbpx

Rozmowa kwalifikacyjna i 5 błędów, jakie popełnia się najczęściej

Rozmowa kwalifikacyjna to moment, który najczęściej decyduje o odrzuceniu naszej kandydatury bądź o jej akceptacji. Warto więc unikać najczęściej popełnianych błędów. Przygotowaliśmy zestawienie 5 najczęstszych.

Przyjście za wcześnie na rozmowę

Bądź punktualny, ale nie przychodź 15 minut wcześniej. Jeśli jesteś za wcześnie zaczekaj zanim wejdziesz do firmy tak, aby być 2 minuty wcześniej niż ma rozpocząć się spotkanie. Jeśli bowiem przyjdziesz za wcześnie, będziesz wywierał presję na osobie, która ma Cię rekrutować. Gdyż osoba ta będzie mieć poczucie, że na nią czekasz, mimo że umówiliście się na daną godzinę, więc tak naprawdę ma jeszcze czas na pracę i nie musi biegnąć na spotkanie z Tobą.

Palenie papierosów przed rozmową kwalifikacyjną

Rozmowa może być stresująca, jednak jeśli na co dzień palisz papierosy, pamiętaj, aby nie korzystać z tej opcji tuż przed rozmową dla odstresowania. Zapach papierosów może nie być dobrze odebrany przez osobę rekrutującą Cię na dane stanowisko. Tym bardziej, jeśli nie umyjesz rąk i nie odświeżysz oddechu po zapaleniu papierosa.

Nieutrzymywanie kontaktu wzrokowego

Podczas rozmowy staraj się utrzymywać stały kontakt wzrokowy z osobą, która prowadzi rekrutację. Rozglądanie się na boki może zostać uznane za lekceważące. Jeśli patrzysz „pod siebie” lub poniżej linii wzroku może to być odebrane jako brak pewności siebie.

Pytanie o wynagrodzenie na samym początku rozmowy

Pytania o wynagrodzenie pozostaw na zakończenie rozmowy. Najpierw daj się poznać i spraw by rekruter zobaczył w Tobie wartość, a następnie przejdź do pytań o wynagrodzenie. Pamiętaj, nikt nie chce pracować z ludźmi dla których najważniejsze są pieniądze, a nie pasja do tego, co robią. Pieniądze to nie jest mile widziany motywator, dlatego nie warto od tego tematu zaczynać rozmowy o pracę.

Przerywanie rozmówcy

Pamiętaj, żeby podczas rozmowy nie przerywać, ale słuchać co druga osoba ma do powiedzenia. Spokojnie, z pewnością znajdzie się czas na to, abyś mógł się wypowiedzieć w danej kwestii.

Teraz wiesz już czego unikać podczas rozmowy kwalifikacyjnej, więc życzymy powodzenia w zdobywaniu pracy!