fbpx

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – 5 najczęstszych pytań

Idąc na rozmowę rekrutacyjną z pewnością zawsze zastanawiasz się jakie pojawią się pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Jest kilka uniwersalnych pytań, na które odpowiedzi możesz przygotować już przed rozmową. Oto najczęściej pojawiające się pytania na rozmowie kwalifikacyjnej.

Proszę opowiedzieć krótko o sobie.

Pytanie to jest wstępem do rozmowy — pamiętaj, żeby powiedzieć tutaj najważniejsze informacje. Opisz krótko swoje doświadczenie, opowiedz o swoich mocnych stronach oraz umiejętnościach, które posiadasz. Dodatkowo krótko opisz dlaczego zgłosiłeś się na dane stanowisko i czego poszukujesz w kontekście ścieżki zawodowej.

Jakie są Pana/ Pani największe sukcesy oraz porażka?

Odpowiadając na to pytanie, wybierz jeden – trzy sukcesy, które mogą pokazać twoje zalety. Kiedy odpowiadasz na pytanie o porażkę, pokaż, że traktujesz porażki jako wyzwania i czerpiesz z nich wiedzę i doświadczenie, dlatego uważasz, że są wartościowe.

Jakie są Pana/ Pani oczekiwania finansowe?

To jedno z najbardziej nielubianych pytań rekrutacyjnych, które występuje na każdej rozmowie rekrutacyjnej, dlatego dobrze wiedzieć, w jaki sposób na nie odpowiedzieć. Są dwa sposoby. Pierwszy to podanie widełek wynagrodzenia. Minusem tej opcji jest fakt, że pracodawca zawsze zaproponuje Ci tą najniższą stawkę wynagrodzenia, dlatego jeśli decydujesz się na podanie widełek to zawyż je o 200-300 zł więcej. Drugi sposób to podawanie konkretnej stawki, większej o 300 – 500 zł niż ta, którą w rzeczywistości chcesz zarabiać. Jednak przy tej opcji warto użyć sformułowania „Na dzień dzisiejszy chcę zarabiać kwotę X, jednak proszę sobie zapisać, że jeśli będą Państwo chcieli mnie zatrudnić, a wynagrodzenie będzie jedyną przeszkodą, wtedy możemy jeszcze negocjować stawkę wynagrodzenia.

Dlaczego chciałby/chciałaby Pan/Pani pracować właśnie u nas?

Odpowiadając na to pytanie, możesz wykazać się znajomością firmy. Nawiąż do wartości i celów firmy. Opowiedz o tym, co najbardziej Ci się podoba w danej firmie.

Gdzie widzi się Pan/Pani za 5 lat?

To pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej również pada często. Klasyczne odpowiedzi w stylu „U Państwa w firmie” raczej nie zostaną odebrane pozytywnie, dlatego skup się na pokazaniu ścieżki rozwoju swojej kariery. Wskaż stanowisko, na którym chciałbyś docelowo pracować, uważaj jednak, na to, jakie stanowisko podajesz, aby przypadkiem nie wskazać stanowiska osoby, która Cię rekrutuje. Może to być negatywnie odebrane.  Raczej opowiedz ogólnie jakie obowiązki chciałbyś pełnić i za co chciałbyś być odpowiedzialny.

Znam najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej? Co dalej?

Znając pytania na rozmowie kwalifikacyjnej takie jak te powyżej, daj sobie 30 minut, weź kartkę i długopis i spisz odpowiedzi na nie, aby z łatwością odpowiedzieć na nie podczas rozmowy rekrutacyjnej. Powodzenia!