fbpx

Nierealne oczekiwania szefa – 4 przykłady jak sobie z nimi radzić

Nierealne oczekiwania szefa, na pewno znasz to bardzo dobrze – przepracowany szef, który sam traci rachubę z liczbą obowiązków, jakie na Ciebie nakłada. O ile jesteś w stanie zrozumieć, czym są spowodowane tak wygórowane oczekiwania, nie zawsze powinieneś zgadzać się na wypełnianie wszystkich narzuconych Ci obowiązków. Jak więc skutecznie odmówić szefowi pokazując, że jego oczekiwania są nierealne, a w dodatku nie zostać oskarżonym o lenistwo i brak rzetelności? Ten krótki poradnik pomoże Wam znaleźć odpowiedź.

Kiedy wyznaczony deadline jest niemożliwy do zrealizowania.

Twój przełożony zagadnął Cię podczas lunchu, że potrzebuje dużego raportu. Dużego raportu na jutro. Wiesz, że nawet jeśli spędziłbyś nad tym całą noc, nie ma fizycznej możliwości, aby zrobić to na czas. To co powinieneś powiedzieć brzmi: „Rozumiem, że to sprawa priorytetowa. Jednak zapoznałem się z wymaganiami dotyczącymi raporty i jestem przekonany, że nie będę w stanie wykonać go solidnie na czas. Czy możemy ustalić termin na piątek?”

Kiedy Twój szef przydziela Ci cudze obowiązki

Dobrze wiesz, że ostentacyjne „To nie jest moja sprawa. Sam się tym zajmij.”  nie jest zbyt mile widziane wśród kolegów z biura i starasz się unikać jawnej irytacji przy zwalaniu na Ciebie obowiązków innych osób. Jednak kiedy Twój własny szef próbuje nakazać Ci wypełnianie absurdalnych obowiązków takich jak odbieranie jego garnituru z pralni lub sprzątanie pokoju socjalnego, rozumiemy, że masz ochotę użyć takich sformułować bardziej niż zwykle. To co powinieneś powiedzieć brzmi tak: „Przepraszam, ale niestety nie mogę Ci pomóc. Obecnie jestem w trakcie przygotowywania wykresów sprzedaży i nowych norm dla produkcji i chciałbym poświęcić temu maksymalnie dużo uwagi. W zeszłym tygodniu wspólnie zdecydowaliśmy przecież, że to priorytety.”

Kiedy Twój szef stale zwiększa Twoją listę obowiązków

Twój przełożony nie może przestać zachwycać się Twoją produktywnością i nazywa Cię „superbohaterem od wyzwań specjalnych”?   Zauważyłeś pewnie, że wiąże się to ze stałym powiększaniem listy obowiązków, za które jesteś odpowiedzialny. Nie daj się wykorzystywać i zatrzymaj to, zanim Twoje zadania przywiążą Cię do biurka na kolejne nadprogramowe godziny pracy. Warto spróbować przemówić w ten sposób: „Doceniam, że ufasz mi na tyle, by powierzyć kolejne zadania. Niestety nie mogę przyjąć kolejnych obowiązków. Czy będziesz miał chwilę, aby porozmawiać na temat obowiązków, które będą dla mnie priorytetowe, a które będę mógł oddelegować komuś innemu?”

Kiedy szef zakłada, że jesteś w pracy 24h na dobę

Nie ma dla niego znaczenia, czy właśnie kończy się weekend, trwa przerwa świąteczna czy wyjechałeś na dwutygodniowy urlop. Twój szef nadal zakłada, że powinien mieć stałą możliwość kontaktu z Tobą – o każdej porze dnia i nocy niezależnie od tego na jakiej półkuli właśnie się znajdujesz. Spróbuj załatwić tę sprawę w taki sposób: „Podczas zbliżającego się urlopu, chciałbym wykorzystać mój czas z dala od pracy w maksymalny sposób, dlatego też chciałbym przypomnieć Ci, że nie będę sprawdzał skrzynki pocztowej i odbierał służbowych telefonów. Zapewniam, że po powrocie do biura zajmę się wszystkimi sprawami, które będą na mnie czekać”.

Nierealne oczekiwania szefa – teraz już wiesz, jak sobie z nimi radzić

Nierealne oczekiwania szefa są uciążliwe, jednak pamiętajmy, że zarządzanie pracownikami nie jest łatwe. Szczególnie wtedy, gdy ciężko jest oddzielić to, co możliwe do wykonania od tego, co nierealne. Zamiast wewnętrznego krzyczenia na szefa, spróbuj porozmawiać z nim w sposób uprzejmy i profesjonalny. Ten poradnik powinien pomóc Ci dyplomatycznie rozwiązać wszystkie konflikty z przełożonym bez pozorów uchylania się od odpowiedzialności.