fbpx

Kiedy warto zrezygnować z pracy? 3 przesłanki, które trzeba znać.

Jedna z większych decyzji, którą podejmujemy w swoim życiu dotyczy zmiany pracy. Czasem robimy to zbyt pochopnie, a czasem zbyt późno. Kiedy warto zrezygnować z pracy, a kiedy warto wstrzymać się z decyzją? O tym w dzisiejszym artykule.

3 przesłanki, które powiedzą Ci, kiedy warto zrezygnować z pracy:

1. Czujesz, że twoja obecna praca i obowiązki nie przyczyniają się do twojego rozwoju

Możliwość rozwoju osobistego to jeden z ważniejszych motywatorów w pracy, dlatego jeśli twoja firma nie stwarza Ci możliwości do rozwoju śmiało możesz myśleć o jej zmianie.

2. Nie czujesz się dobrze w pracy, nie odpowiada Ci atmosfera

Budzisz się rano i nie masz ochoty iść do swojej pracy, ponieważ panuje tam niemiła atmosfera? Twój szef stale wywiera na Tobie presje, a koledzy z pracy są nieuprzejmi i nie potrafią współpracować w zespole? Jeśli tak, nie czekaj, zmień pracę. To w niej spędzasz znaczną cześć swojego życia i to właśnie twoja praca wpływa na twoje samopoczucie i na to jak wygląda twój dzień. Atmosfera to jeden z ważniejszych czynników, który sprawia, że jesteśmy w stanie pracować efektywnie i skutecznie, jeśli zatem atmosfera uniemożliwia Ci taką pracę to śmiało możesz szukać nowej pracy.

3. Pracujesz w swojej firmie już kilka lat i nadal nie dostałeś podwyżki

Rozwijasz swoje kompetencje, stale się uczysz, a odkąd pracujesz w swojej firmie nie otrzymałeś żadnej podwyżki? Nawet rozmowy z szefem o podwyżce nie przynoszą skutecznych efektów i każda z nich kończy się fiaskiem? Każdy chce wraz ze wzrostem obowiązków oraz rozwojem swoich kompetencji zarabiać więcej, więc wszyscy pracodawcy powinni się z tym liczyć. Jeśli jednak twój szef nie uznaje systemu podwyżek, a rozmowy o wynagrodzeniu od razu ucina, to spróbuj poszukać innej pracy. Firmy, w której kwestia wynagrodzeń nie będzie tematem tabu.

Wiemy już, kiedy warto zrezygnować z pracy, a kiedy nie powinniśmy?

Z decyzją o zmianie pracy wstrzymaj się, gdy rozpoczynasz swoją pracę i początkowo nie podobają Ci się obowiązki, które masz wykonywać. Być może z czasem zakres obowiązków ulegnie zmianie lub poszerzy się. Spróbuj sam wychodzić z inicjatywą i tworzyć zadania, które chciałbyś wykonywa. Porozmawiaj również ze swoim pracodawcą o tym, czego nie lubisz robić, a co sprawia Ci przyjemność. Być może jest tak, że twój szef/przełożony nie widzi pewnych rzeczy i wydaje mu się, że wszystko działa jak należy. Jeśli w firmie, w której rozpocząłeś prace ważny jest pracownik oraz jego komfort i efektywność pracy wtedy z pewnością uda się ustalić jakiś kompromis, dzięki czemu tobie będzie pracować się lepiej i ciekawiej.

Na zakończenie…

Pamiętaj, żeby nie podejmować decyzji o zmianie pracy pochopnie. Zanim podejmiesz decyzję przeanalizuj dokładnie wszystkie za i przeciw, porozmawiaj z szefem i spróbuj rozwiązać problemy. Jeśli rozmowa nie pomoże, pora na zmianę.