Jak Twoja praca może uczynić Cię zdrowszym i szczęśliwszym człowiekiem?

Koszty dojazdów do pracy, całe dni spędzane nad klawiaturą, zawsze za krótkie przerwy obiadowe, a  – czasem nawet największym optymistom trudno jest zachować dobry nastrój w biurze. Stephen Wood z GlaxoSmithKline jest drodze przez większość roku podróżując po Afryce, aby współpracować z wieloma oddziałami GSK m.in. w Kenii i Nigerii. Mimo dołożenia wszelkich starań, Stephen nie nadążał ze wszystkim tak, aby odpowiednio zadbać o swoje zdrowie. Nie chciał jednak podzielić losów innych członków rodziny, którzy chorowali na nadciśnienie i cukrzycę typu 2.

Ważna jest zmiana

Kiedy GSK uruchomiło w RPA kompleksowy program opieki zdrowotnej dla pracowników (P4P) – Stephen i jego rodzina natychmiast podpisali umowę. Program ten zapewnia pracownikom GSK i ich bliskim 40 różnych usług opieki zdrowotnej – w tym badania profilaktyczne badania przesiewowe, badania kontrolne, szczepienia. Zainspirował on Stephena, aby ten, tuż po otrzymaniu wyników badań rozpoczął zmianę stylu życia. „Wyszedłem, kupiłem rower i zacząłem na nim jeździć. Spotkałem wiele osób podzielających moją pasję i dbałość o zdrowie i sprawność fizyczną. Razem jeździmy w każdy weekend.” – mówi Wood. Zarówno Stephen, jak i jego żona podtrzymują ten zwyczaj i stale kontrolują swoje wyniki badań.

Dzięki P4P Stephen ma również dostęp do wielu innych programów zachęcających do zachowania sprawności fizycznej. Są to np. cotygodniowe zajęcia fitness – czasem organizowane są rywalizacje między uczestnikami, co sprzyja nie tylko poprawie kondycji, ale także integracji.

Dbałość o zdrowie w miejscu pracy

Coraz więcej firmy oferuje dziś programy zbliżone do P4P, w celu podniesienia świadomości na temat profilaktyki prozdrowotnej i znaczenia ogólnej sprawności fizycznej. Oba te aspekty wpływają na to, że pracownicy są znacznie zdrowsi – nie generują więc kosztów opieki zdrowotnej i zmniejszają wydatki pracodawców na świadczenia.

Zastanawiasz się, czy Twoja firma ma taki program? Porozmawiaj z działem HR na temat dostępnych możliwości. Jeśli jednak nie ma takiej oferty, jest wiele innych rzeczy, jakie możesz zrobić, aby zainspirować kolegów z pracy (i siebie samego) do zwrócenia większej uwagi na własne zdrowie.

1. Dołącz do klubu sportowego – wiele miast za niewielką opłatą daje możliwość uprawiania wielu dyscyplin sportu. Zbierz grupę znajomych i zagrajcie w piłkę nożną kilka razy w tygodniu – będzie to z pewnością sprzyjać nie tylko kondycji, ale i integracji.

2. Ustal cel – dzisiaj Twój smartfon może śledzić praktycznie każdą Twoją czynność. Zorganizujcie konkurs na największą tygodniową liczbę kroków i ustalcie dla zwycięzcy atrakcyjną nagrodę. Z pewnością zachęci Cię to do spaceru w porze lunchu.

3. Zaproponuj zajęcia w biurze – wielu trenerów jogi lub fitnessu oferuje zajęcia integracyjne. Jeśli w Twoim biurze jest jakieś wolne pomieszczenie, sprawdź czy nie ma tam możliwości poprowadzenia zajęć po skończonej pracy. Może odkryjesz nowe hobby, a może po prostu zrelaksujesz się po całym dniu siedzenia za biurkiem.

4. Rozważ kupno karnetu na siłownię – jeśli często podróżujesz w swojej pracy, pomyśl o dołączeniu do sieci siłowni, w których karnet jest ważny niezależnie od lokalizacji. W ten sposób będziesz mógł poćwiczyć niezależnie od tego, gdzie właśnie się znajdujesz.

To, że zachęcisz do dbania o zdrowie swoich kolegów, czy nawet tylko siebie samego, może być genialnym motywatorem do regularnych treningów. Nawet jeśli Twoja firma nie oferuje darmowych badań przesiewowych, spróbuj sam ocenić to, jak czujesz się po zaktywizowaniu swojego trybu życia.