fbpx

Jak powinna wyglądać negocjacja wynagrodzenia? 6 wskazówek, które musisz znać.

Negocjacja wynagrodzenia nie należy do łatwych. Oto jak zrobić dobre wrażenie na pracodawcy, a jednocześnie samemu osiągnąć swój cel.
Po spędzeniu niezliczonych godzin na poprawianiu CV i ćwiczenia rozmowy kwalifikacyjnej przed lustrem, wreszcie udało Ci się przekonać rekrutera do swojej kandydatury. Teraz nadszedł czas, aby wynegocjować jak najwyższe wynagrodzenie.

Negocjacja wynagrodzenia i świadczeń jest tak samo ważne, jak dostosowywanie swojego CV zawodowego do stanowiska i właściwe przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej. Twój styl negocjacyjny mówi pracodawcy, jakim będziesz członkiem zespołu. I choć ważne jest, aby zaimponować nowemu szefowi, równie ważne jest zapewnienie, aby Twoja nowa wypłata była w stanie pokryć opłacenie rachunków i była adekwatna do Twoich umiejętności i doświadczenia.

Negocjacja wynagrodzenia często budzi w nas strach

Niestety, nie wszyscy czują się komfortowo negocjując wynagrodzenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Międzynarodowe badanie wykazało, że mniej niż co piąty respondent bardzo dobrze radzi sobie z negocjowaniem wynagrodzenia przy przyjmowaniu oferty pracy. Prawie dwa razy więcej respondentów – 36 % – odpowiedziało, że czują się zupełnie nieporadni podczas dyskusji o przyszłej pensji. Jeśli Ty także należysz do osób, które obawiają się podejmowania jakiejkolwiek dyskusji – najwyższy czas, aby przezwyciężyć ten lęk. Weź głęboki oddech i zastosuj te wskazówki, a będziesz miał pewność, że otrzymasz właściwe wynagrodzenie.

Wskazówka 1

Stanowisko, na jakim będziesz pracował decyduje o Twojej zdolności do negocjacji wysokości wypłaty. Na przykład, jeśli zatrudniono Cię na stanowisko wiceprezesa ds. sprzedaży, może być to sześciomiesięczna umowa na okres próbny – wtedy skala negocjacji może być dość niewielka. Z drugiej strony, takie stanowisko daje duże pole do manewru. Po przejściu okresu próbnego, będziesz mógł dowiedzieć się od kierownika, kiedy firma planuje poszerzenie liczby miejsc pracy.

Wskazówka 2

Dowiedz się, jakie masz pole manewru. Po tym jak zespół przeprowadzający rozmowę kwalifikacyjną potwierdzi chęć zatrudnienia Cię, a pakiet świadczeń zostanie ujawniony, pierwsze pytanie, które powinieneś zadać, brzmi: “Czy to podlega negocjacji? Odpowiedź może Cię zaskoczyć. Jeśli kierownik ds. zatrudnienia stwierdzi, że nie może wprowadzić żadnych zmian, powiedz, że nie jest to problem, ale zapytaj, czy istnieje możliwość ponownego rozważenia wynagrodzenia w najbliższej przyszłości. Jeśli odpowiedź nadal brzmi “nie”, dobrym pomysłem może być zorientowanie się w innych ofertach pracy.

Wskazówka 3

Możesz znacząco zaimponować komisji rekrutacyjnej pytając o różnicę między podstawą wynagrodzenia a ostatecznym wynagrodzeniem. Wynagrodzenie całkowite to wynagrodzenie podstawowe powiększone o wszelkie benefity i premie. Zapytaj także, czy firma oferuje korzyści takie jak plany emerytalne, specjalne fundusze na podróże, rozwój zawodowy lub inne dodatki, które mogą stanowić pomoc finansową. Niektóre stacje telewizyjne oferują swoim prezenterom i dziennikarzom benefity w postaci zakupu odzieży niezbędnej do wykonywania zawodu prezentera. Podobnie, na stanowisku wymagającym częstych podróży zwykle oferuje się telefon i samochód służbowy.

Wskazówka 4

Negocjacja wynagrodzenia wymaga od nas cierpliwości. Jedną z najczęstszych i najbardziej niefortunnych błędów w negocjacjach, jakie popełniają nowicjusze, jest natychmiastowe przyjmowanie pierwszej otrzymanej oferty pracy. To zrozumiałe, że odpowiedzialność finansowa jest sprawą kluczową, jednak jeśli możesz sobie na to pozwolić – bądź cierpliwy, czasami oczekiwanie na większe korzyści może się opłacić. Niejednokrotnie firmom zależy na bardzo szybkim obsadzeniu stanowiska, dlatego skłonne są zaoferować większe korzyści finansowe, aby jak najszybciej zakończyć poszukiwania.

Przed podjęciem decyzji o przyjęciu posady, wyjaśnij, że potrzebujesz czasu na przemyślenie pewnych kwestii i zapytaj, czy oferta pracy ma datę wygaśnięcia. To da Ci czas na zastanowienie się nad strategią negocjacji płac i pokaże firmie, że jesteś profesjonalistą, który nie podejmuje decyzji pochopnie.

Wskazówka 5

Nigdy nie podejmuj pracy, dopóki nie otrzymasz wszystkich ustaleń zapisanych w umowie lub aneksie do umowy. Twój pakiet wynagrodzeń i świadczeń powinien być jasno zdefiniowany i formalnie zatwierdzony. Jeśli tak się nie wydarzy, poddaj pod wątpliwość profesjonalizm firmy. Większość firm jednak nie zatrudni nikogo bez podpisania umowy – chroni to nie tylko pracownika, ale także samą firmę.

Wskazówka 6

Zawsze miej oczy otwarte, aby skorzystać z lepszych możliwości. Nawet jeśli zdecydujesz się na to stanowisko i związane z nim korzyści, nigdy nie przymykaj oczu na inne możliwości rozwoju kariery. Niektóre z nich mogą ujawnić się dopiero podczas pracy w firmie lub poza biurem podczas oficjalnej imprezy firmowej. Traktuj swoją osobistą markę tak samo, jak każda firma traktowałaby swoją markę konsumencką: promuj, sprzedawaj i kultywuj.