fbpx

Jak nagrać CV w formie wideo – 5 praktycznych wskazówek

CV w formie wideo to oryginalny sposób, który może sprawić, że otrzymasz wymarzoną pracę. Większość osób woli oglądać filmy aniżeli przeglądać setne CV, które wygląda tak samo jak poprzednie 99. Jeśli więc nie boisz się wystąpień publicznych oraz wiesz, że firma, do której kandydujesz ceni oryginalność i kreatywność, nagraj swoje CV w formie wideo. Poniżej kilka sprawdzonych wskazówek, jak to zrobić.

Jak nagrać CV w formie wideo? – Wskazówka #1

Zanim zaczniesz nagrywać CV w formie wideo stwórz plan filmiku podziel go na kilka części.

Pierwsza część

to wstęp, w którym krótko opowiesz o sobie i tym, czego poszukujesz oraz w czym jesteś dobry.

Druga część

to opis twojego dotychczasowego doświadczenia. Opowiedz o stanowiskach, na których pracowałeś, opisz swoje obowiązki, w kontekście stanowiska, na które kandydujesz.

Trzecia część

to pokazanie twoich umiejętności i opis pasji.  Zakończ swój filmik stwierdzeniem, że masz nadzieję, że spotkasz się z rekruterem na rozmowie rekrutacyjnej gdzie będziecie mogli porozmawiać o twoim doświadczeniu oraz o tym, co jako pracownik mógłbyś wnieść do firmy.

Kiedy masz gotowy plan i strukturę filmu, napisz tekst, który powiesz przed kamerą. Spisanie myśli pozwoli ułożyć sensowne zdania, a także sprawi, że będziesz wiedział, co i kiedy powiedzieć.

Wskazówka #2 – używaj krótkich i prostych zdań

Pisząc tekst do wideo używaj prostych i krótkich zdań. Pisząc mamy tendencję do tworzenia rozbudowanych zdań, które po przeczytaniu na głos są trudne do zrozumienia. Tworząc wideo warto mówić jasnymi, krótkimi zdaniami, dzięki czemu twój odbiorca z łatwością zrozumie twój przekaz.

Wskazówka #3 – prezentuj się z klasą

Jak Cię widzą tak Cię piszą. To powiedzenie mówi jedno. Tworząc CV w formie wideo Zadbaj o swój ubiór i wygląd w trakcie nagrywania wideo. Ubierz się schludnie i elegancko, tak jakbyś wybierał się na rozmowę rekrutacyjną. Nie zmieniaj jednak swojego wizerunku na siłę, nie przesadzaj, zatem z ilością makijażu na twarzy.

Wskazówka #4 – Mowa ciała i język mogą naprawić lub zepsuć wideo

Opanuj mowę ciała i język. Nagrywając CV w formie wideo zwróć uwagę na to czy nie używać nadmiernie gestykulacji, czy przypadkiem nie wykonujesz dziwnych ruchów, które mogą być źle odebrane. Zwróć również uwagę czy podczas mówienia nie używasz nadmiernie niektórych słów jak np. „również”, „a także” czy „de facto”. Mogą być one irytujące dla odbiorcy przy dłuższym filmiku.

Wskazówka #5 – Przygotuj także klasyczne, papierowe CV

Wysyłając film, możesz również załączyć standardowe CV z dopiskiem, że przygotowałeś CV w dwóch formach, tak, aby zapoznawanie się z nim było miłe dla osoby rekrutującej.