fbpx

Jak budować sieć kontaktów na LinkedIn? – 3 praktyczne porady

Stworzyłeś swój pierwszy profil na LinkedInie. Nie masz jednak pojęcia w jak budować sieć kontaktów na LinkedIn? Mamy na to kilka dobrych i sprawdzonych rad.

Zaproś bazę swoich kontaktów mailowych do znajomych

A więc jak budować sieć kontaktów na LinkedIn? Często mailujesz z wieloma osobami? Zaproś ich do swojej bazy kontaktów. Z pewnością z chęcią przyjmą zaproszenie. Nie zapomnij również zaprosić swoich znajomych, którzy pracują w interesujących Cię branżach. Buduj swoją bazę stopniowo, ale regularnie. Nie zapraszaj wszystkich, zapraszaj osoby, które uważasz za ważne z perspektywy zawodowej. Dzięki temu twoja sieć kontaktów będzie bazą wartościowych osób, z konkretnych branż, a nie powieloną listą znajomych z Facebooka. Jeśli zgromadzisz już jakąś pulę kontaktów to LinkedIn sam zacznie proponować Ci osoby, z którymi mógłbyś nawiązać kontakt.

Zapraszając dodawaj kilka słów od siebie

Wysyłasz zaproszenie do osoby, z którą chciałbyś nawiązać biznesową relację lub chciałbyś zapytać jak wygląda praca w danej firmie, jednak nie znacie się osobiście? Nie szkodzi, pamiętaj jednak o tym, aby przy wysyłce zaproszenia dodawać kilka słów od siebie. Nie wysyłaj pustych zaproszeń, gdyż w ten sposób zmniejszasz swoją szansę na to, że dana osoba dołączy do twojej sieci kontaktów.

Przykładowa treść wiadomości:

„Dzień dobry, zaprosiłem Panią/Pana, ponieważ zainteresowało mnie doświadczenie, które Pan/Pani posiada. Interesuję się również tą branżą. Ostatnio znalazłem/ znalazłam artykuł, który mógłby Panią/Pana zainteresować, w szczególności fragment, mówiący o [……]. Co Pani/Pan o tym myśli?”

Aktualizuj sieć kontaktów na LinkedIn

Bardzo często uczestniczysz w różnych eventach związanych z twoim obszarem zawodowym lub z branżą, którą się interesujesz? Jeśli tak, z pewnością nieraz zdarzyło Ci się poznać tam nowe osoby, o których później zapomniałeś i znajomość przepadła. Staraj się na takich wydarzeniach zbierać wizytówki osób, z którymi rozmawiasz lub zapisuj sobie ich dane w notatniku. Po powrocie do domu zaproś je do swojej sieci kontaktów, a w wiadomości napisz, że poznaliście się na wczorajszym wydarzeniu. Zapytaj o to czy danej osobie się podobało. W ten sposób utrzymasz daną relację na dłużej.