fbpx

Dlaczego warto iść na praktyki? – 5 powodów, dla którego warto zacząć wcześniej

Dlaczego warto iść na praktyki? Znajdujesz się właśnie w położeniu, w którym każdy z Twoich konkurentów na rynku pracy zdobył dokładnie to samo wykształcenie. Co ma wyróżnić Cię w pierwszym etapie rekrutacji, kiedy HR przegląda CV wszystkich kandydatów? Cechy indywidualne, które na papierze jednak posiada każdy (czyt. punktualność, sumienność, oddanie się pracy etc.) przestały już dawno robić wrażenie na pracodawcy i przynoszą mierny skutek. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto iść na praktyki?

Dlaczego warto iść na praktyki? Powód #1 to doświadczenie

Sytuacja jednak wyjaśnia się, kiedy do gry wchodzi nabyte doświadczenie. W ciągu pięcioletnich studiów masz możliwość podjęcia przynajmniej 4 wakacyjnych praktyk – po ostatnim semestrze Curriculum Vitae wygląda imponująco. Byłbyś jednak w dużym błędzie, myśląc, że na tym kończą się Twoje możliwości. W dobie rozwiniętej technologii, samochodów w kosmosie i światłowodów są dziesiątki opcji rozwoju – od podejmowania się zdalnej pracy po renomowane kursy on-line, po ukończeniu których możesz otrzymać certyfikat nabycia nowej umiejętności.

Ludzie, których poznamy mogą wnieść wiele wartości do naszego życia

Na wczesnych etapach kariery, krok po kroku poznajesz kolejne osoby z branży. Idąc tą ścieżką tworzysz swoistą sieć znajomości, która w późniejszych etapach może zaowocować bardziej lukratywną ofertą pracy lub uproszczonym procesem rekrutacji. Może nawet spotkasz swojego mentora, który podzieli się swoją wiedzą i wskaże dobry kierunek? Kto wie! Na koniec należy pamiętać o najważniejszym aspekcie poznawania ludzi, czyli o ich samych. To właśnie ludzie są najlepszym źródłem inspiracji i motywacji.

Rozpoznanie rynku, które ułatwi przyszłą pracę

Wróćmy teraz do momentu, w którym założyliśmy, że w ciągu pięcioletnich studiów podejmujesz się przynajmniej 4 praktyk wakacyjnych. Oznacza to, że możesz sprawdzić swoje możliwości w czterech, diametralnie różniących się między sobą segmentach branży. Wnioski nasuwają się same – wybierasz to, co podoba Ci się najbardziej. Nie daj się zaskoczyć pracy, bo zamiast fajerwerków i szampana może pozostać tylko…

Rozczarowanie

No właśnie. Przychodzi dzień, kiedy porzucasz słodkie wspomnienie studiów i wchodzisz na wojowniczą ścieżkę pracy. Patrzysz na swoich kolegów, którzy tak samo, jak Ty, dzisiaj mają swój pierwszy dzień. Startujecie pozornie jednocześnie, jednak jako jedyny masz za sobą praktykę w tej/podobnej firmie. Omijasz bokiem strach nowych obowiązków – dla Ciebie już nie są nowe. Większość obaw przestaje istnieć, możesz spokojnie skupić się na swoim zadaniu.

Dojrzałość

Dla niewielu osób pełnoletniość znaczy to samo, co dorosłość. Przyjęło się, że student dorosły to ten, który odebrał dyplom i zaczyna zarabiać sam na siebie. Nonsens. Student może, a nawet powinien dojrzeć społecznie wcześniej, właśnie dzięki podejmowaniu się różnych doświadczeń zawodowych jeszcze w trakcie nauki.

Teraz już rozumiesz, dlaczego warto iść na praktyki? Prawdziwe życie zaczyna się po studiach. Jesteś na to gotowy?


AUTOR: SŁAWOMIR ŁUDZIK