fbpx

Dlaczego po podwyżce nie odczułeś różnicy w portfelu?

Kiedy otrzymujesz awans lub podwyżkę, zazwyczaj wzrasta Twoje wynagrodzenie godzinowe. I zazwyczaj na papierze wygląda to obiecująco. W drodze do domu zaczynasz tworzyć szczegółowy plan, jak zamierzasz wykorzystać dodatkowe pieniądze. Kiedy jednak na Twoje konto przychodzi pierwsza „nowa” wypłata, czujesz lekkie rozczarowanie. Duża wypłata, jakiej się spodziewałeś, jest tylko trochę wyższa od tej, którą otrzymywałeś do tej pory. Poniżej wyjaśnimy Wam, w jaki sposób zrozumieć, gdzie podziały się te wszystkie dodatkowe zera na koncie.

1. Podatki

Kwota płaconych przez Ciebie podatków wzrośnie wraz ze wzrostem Twojego wynagrodzenia. Musisz być świadomy, że płacony przez Ciebie podatek może zdecydowanie wzrosnąć po przekroczeniu pewnego progu dochodowego.

Możesz oczywiście spróbować zmniejszyć kwotę płaconych przez Ciebie podatków poprzez obniżenie dochodu podlegającego opodatkowaniu.

2. Składki emerytalne

Wiele osób nie spodziewa się tego, że składki emerytalne także rosną wraz z wysokością wynagrodzenia. Należy być świadomym, że składka ta nie jest kwotą stałą, a procentem od wynagrodzenia. Jeśli ostatnio otrzymałeś podwyżkę i jesteś rozczarowany, przypomnij sobie właśnie o pieniądzach, które są odkładane na poczet Twojej emerytury.

3. Szybkie wydawanie pieniędzy

Wielu z nas wydaje dokładnie tyle, ile zarabia. Kiedy otrzymałeś podwyżkę, możesz być szczerze zaskoczony, że nieświadomie wydałeś także całą dodatkową kwotę i wcale tego nie odczułeś.

Aby tego uniknąć, powinieneś trzymać się dokładnie założeń Twojego miesięcznego budżetu. Upewnisz się wtedy, że nie wydasz wszystkiego, co zarabiasz i trzymasz się dokładnie Twoich celów związanych z oszczędzaniem.

Podczas gdy masz ochotę wydać na głupoty całą Twoją „nową” wypłatę, ważne jest, aby nie dać się ponieść emocjom. Może właśnie ta sytuacja uświadomi Ci, że powinieneś pomyśleć o stworzeniu solidnego domowego budżetu. To zapobiegnie poczuciu, że nie odniosłeś żadnej korzyści finansowej mimo otrzymanej podwyżki. Dodatkowe środki możesz każdego miesiąca odkładać i przeznaczyć na zakup nowego samochodu czy spłacenie rat kredytu.

Stworzenie własnego budżetu domowego i jego przestrzeganie jest trudne i czasochłonne, ale z pewnością pozwoli Ci na  bezcenny spokój związany z finansami.

4. Stabilna posada

Kiedy otrzymasz awans lub podwyżkę, ważne jest aby kontynuować swoją pracę na odpowiednim poziomie i zachować pozytywne nastawienie. Może to pomóc utrzymaniu posady lub nawet w uzyskaniu kolejnego awansu.

Należy jednak pamiętać, że żadna praca nie jest gwarantowana w 100% i zawsze powinieneś być przygotowany (zarówno psychicznie, jak i finansowo) na konieczność zmian. Upewnij się, że zgromadzone przez Ciebie oszczędności pozwolą Ci pokryć wydatki  przez co najmniej 6 miesięcy bycia bezrobotnym – z pewnością zmniejszy to presję poszukiwania pracy i uwolni Cię od konieczności brania niepotrzebnych pożyczek.