Czy zostanę zwolniony? – Oto jest pytanie, którego odpowiedzi się boimy. Ostatnimi czasy masz przeczucie, że atmosfera w pracy zmieniła się na Twoją niekorzyść? Być może Twoi współpracownicy nagle zaczęli unikać Cię bez wyraźnego powodu? Na pierwszy rzut oka, to błahostki, ale ich zignorowanie może być błędem. Przez takie sytuacje, pytanie “czy zostanę zwolniony?” mogą kiełkować w naszej głowie. Nie warto panikować, ale z pewnością warto przyjrzeć się 10 sytuacjom, które powinny zapalić u Ciebie czerwoną lampkę.
1. Całkowicie wypadłeś z obiegu.
Jesteś pomijany w konwersacjach elektronicznych, nie otrzymujesz ważnych maili, nie jesteś zapraszany na spotkania lub nie otrzymujesz żadnych informacji dotyczących codziennych obowiązków. Jeśli zaczęło się to niedawno, może być to znak, że firma nie chce już dłużej z Tobą współpracować.
2. Otrzymujesz mniej obowiązków.
Naturalnym jest, że wraz z upływem czasu pracy powierzane Ci są coraz trudniejsze zadania i spoczywa na Tobie większa odpowiedzialność. Co, jeśli tendencja jest odwrotna? Okazuje się, że niektóre zadania magicznie znikają z Twojego harmonogramu i zostają przekazane koledze z pokoju obok. To może być znak, że Twój szef stopniowo przygotowuje pracowników do przejęcia Twoich obowiązków na stałe.
3. Twoja znaczenie w firmie nie rośnie.
Nie jesteś już zapraszany na seminaria szkoleniowe i warsztaty, a od momentu kiedy Twój szef zainteresował się Twoim stanowiskiem minęło już sporo czasu. W dodatku, nie zanosi się na żadne zmiany, które mogłyby pomóc Twojemu rozwojowi zawodowemu. Może być to jedna z wyraźniejszych oznak, że Twój szef przestał wystarczająco dbać o Twoją posadę.
4. Grzecznościowe pogawędki to już przeszłość.
Dawniej godziny pracy były przeplatane swobodnymi rozmowami z kolegami z biura. Rozmawialiście o planach na weekend, szef pytał, jak minął urlop. Teraz jedyne komunikaty, z jakimi masz styczność to poczta elektroniczna. Cóż… nietrudno założyć, że coś jest na rzeczy.
5. Kiedy zjawiasz się w pokoju, zapada cisza.
Codziennie rano wchodzisz do biura w dziwnym, mało komfortowym nastroju. Dodatkowo, kiedy zjawiasz się w swoim pokoju, nagle zapada niezręczna cisza, która jest przerywana dopiero, gdy go opuścisz. Nie – to nie urojenia. Być może, ktoś wie coś, czego nie chce Ci powiedzieć.
6. Zostałeś poproszony o przeprowadzenie szkolenia.
Szkolenie nowego pracownika może być postrzegane jako zaszczyt. Być może kierownictwo uważa, że jesteś na tyle odpowiedzialny i doświadczony, by wziąć pod swoje skrzydła nowicjusza. Jeśli jednak, dostałeś polecenie, by sprawnie i szybko nauczyć kogoś wykonywać Twoje obowiązki, powinieneś zwiększyć czujność. Czy to oznacza, że zajmie on moje miejsce? Odpowiedź prawdopodobnie jest Ci dobrze znana.
7. Twój szef zwraca się z prośbami do Twoich podwładnych.
W większości firm panuje jasny i wyraźny system hierarchizujący stanowiska. Ty możesz podlegać pod kogoś, a sam być szefem małego zespołu. W przypadkach dotyczących jego pracy, szef powinien zgłaszać wszelkie zapytania właśnie w Twoim kierunku. Jeśli jednak Twój przełożony będzie kontaktował się z Twoimi podwładnymi mimo Twojej obecności w pracy, może oznaczać to, że nie jesteś mu już do końca potrzebny.
8. W kierownictwie doszło do znacznych zmian kadrowych.
Przetasowania na stanowiskach kierowniczych z reguły nie oznacza wymiany między obecnymi pracownikami, a zatrudnienie zupełnie nowych osób. Jeśli tak stało się na wyższych szczeblach w Twojej firmie, nie bądź zaskoczony, kiedy zmiany dotkną także pracowników szczebli niższych.
9. Twoje wyniki są słabe.
Jednym z najprostszych sposobów na sprawdzenie, czy Twoja posada jest zagrożona jest ocena Twojej wydajności. Pracowałeś najlepiej jak potrafiłeś? Jak wyglądały Twoje wyniki na tle zespołu? Jeśli były zbyt słabe, może okazać się, że zostaniesz szybko zastąpiony. Być może jest jeszcze możliwość naprawienia tej sytuacji – dowiedz się zatem jak najszybciej, jaką opinię ma na Twój temat przełożony.
10. Nie jesteś chwalony.
Pamiętasz, kiedypo ostatni raz Twój szef pochwalił Cię za wykonaną pracę? Jeśli już od dłuższego czasu nie usłyszałeś ciepłego słowa, możesz potraktować to jako sygnał ostrzegawczy. Istnieją bowiem dwa powody, dla których nie otrzymujesz pochwał: albo to Twoje miejsce pracy nie zasługuje na Ciebie, albo Ty na nie.
Nie ma nic gorszego niż życie w strachu – zwłaszcza jeśli chodzi o życie zawodowe. Jeśli obawiasz się, że wkrótce stracisz pracę, nadszedł czas na podjęcie odpowiednich działań. Odbuduj swoją reputację, a jeśli pogodzisz się z odejściem, zacznij jak najszybciej poszukiwania nowych możliwości.