fbpx

Czy ta praca jest dla Ciebie odpowiednia?

Ustalenie, czy Twoja praca jest odpowiednia, nie jest łatwe, ale konieczne do satysfakcjonującego życia zawodowego. Oto kilka pytań, które powinieneś sobie zadać, aby upewnić się, że obecne stanowisko odpowiada Twoim umiejętnościom, celom zawodowym i osobowości, a także kilka pytań, które powinieneś zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej, aby upewnić się, że podejmujesz właściwą decyzję.

1. Do jakiej pracy mam kwalifikacje?

Najczęstszym błędem popełnianym przez osoby poszukujące pracy jest ubieganie się o stanowisko, na które nie posiadają odpowiednich kwalifikacji. Korzystna jest obiektywna ocena obecnych umiejętności i wykształcenia, to pozwoli Ci ustalić, jakie prace realnie będziesz w stanie wykonywać.

Sporządź listę wszystkich umiejętności miękkich, jakie posiadasz: komunikacja, praca zespołowa, organizacja czasu i poprzyj je przykładami sytuacji, w których wykazałeś się tymi zdolnościami. Następnie zdefiniuj swoje umiejętności twarde – certyfikaty, wykształcenie, kursy i szkolenia.

Tak sporządzoną listę porównaj z wymaganiami podanymi w opisie stanowiska – optymalnie byłoby, gdyby listy pokrywały się w minimum 80%. Gdy już zostaniesz zaproszony na rozmowę o pracę, warto zadać kilka kontrolnych pytań swojemu rekruterowi:

  • Dlaczego szukacie nowej osoby na to stanowisko?
  • Jakie są najczęstsze wyzwania stawiane osobom na tym stanowisku?
  • Jakie są najbardziej pożądane cechy u osoby zajmującej tę posadę?
  • Czy ma Pani/Pani jakieś zastrzeżenia odnośnie moich kwalifikacji i doświadczenia?
  • W jaki sposób mogę się porównać z innymi kandydatami na to stanowisko?

2. Jakiej pracy naprawdę oczekuję?

Dobrze jest być świadomym swoich kwalifikacji, jeszcze lepiej jest wiedzieć, czego naprawdę chce się od swojej pracy. Dla wielu z nas umiejętności równają się funkcji, jaką chcecie pełnić. Jeżeli studiowałeś marketing, pracowałeś jako asystent w agencji PR i szukasz pracy w agencji reklamowej, Twoje doświadczenie i umiejętności z pewnością będą pasować idealnie do szukanego stanowiska.

Badania pokazały jednak, że coraz więcej osób planuje zmienić swoją pasję w sposób na zarobek – w samej Wielkiej Brytanii około 52%.  Ponadto ankieta przeprowadzona przez London School of Business and Finance wykazała, że 47 % brytyjskich pracowników chce zmienić zawód, a kolejne 21 % planuje zmienić zawód w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Dlatego, jeśli jesteś przeszkolony w jednej dziedzinie, ale straciłeś do niej serce, nie obawiaj się zmian. Przemyśl, co daje Ci radość, zapoznaj się z wymaganiami na danych stanowiskach – zobacz, jakie z Twoich obecnych umiejętności mógłbyś wykorzystać w nowej branży, a jakie dopiero musisz zdobyć.

Oto kilka pytań, które pokażą Ci, czy firma, do której aplikujesz jest skłonna szkolić pracowników i pomagać im w rozwoju kariery.

  •  Jakie możliwości rozwoju i szkoleń daje pracownikom Państwa firma?
  • W jaki sposób mierzona jest wydajność?
  • Czy mogę oczekiwać od Państwa wsparcia w zakresie rozwoju zawodowego?
  • Jakie są Państwa oczekiwania wobec mnie w ciągu pierwszych 30, 60 dni pracy?

3. Jakie są moje wymagania odnośnie wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń?

Około jedna trzecia specjalistów wymienia pakiety wynagrodzeń i świadczeń jako kluczowe czynniki wpływające na zadowolenie z miejsca pracy. Dlatego podejmując decyzję, czy dana praca jest dla Ciebie odpowiednia, zapoznaj się z proponowanym pakietem wynagrodzeń i upewnij się, że jesteś z niego zadowolony. Dokonując przeglądu wysokości wynagrodzeń w poszczególnych firmach, bądź realistą. Rozważ wysokość wynagrodzenia w kontekście Twojego doświadczenia, kwalifikacji  i odpowiedzialności. Sprawdź również średnie wynagrodzenia w Twojej lokalizacji, ponieważ zmieniają się one w zależności od kosztów utrzymania w danym regionie. Nie zapomnij wziąć pod uwagę swoich osobistych wydatków, aby wypracować minimalną kwotę, na jaką możesz się zgodzić.

Należy pamiętać, że duże przedsiębiorstwa często mają większą elastyczność w zakresie oferowanych wynagrodzeń ze względu na wysoki zwrot z inwestycji, podczas gdy mniejsze przedsiębiorstwa mogą być bardziej powściągliwe w negocjacjach. Dlatego warto również wziąć pod uwagę dodatkowe atuty pracy, takie jak karnety fitness, opiekę medyczną czy zniżki na produkty firmowe. Te świadczenia mogą zrekompensować niższą pensję.

Oto kilka pytań, które warto zadać podczas rozmowy, aby zapoznać się z polityką finansową firmy:

  • Na co przeznaczają Państwo najwięcej środków w budżecie?
  • Jaki jest sugerowany przedział wynagrodzenia na tym stanowisku?
  • Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi i kiedy wypłacana jest pensja?
  • Jak firma dba o work-life balance u swoich pracowników?

4. Jakie środowisko pracy byłoby dla Ciebie optymalne?

To, czy odpowiada nam praca na danym stanowisku nie koncentruje się tylko na obowiązkach w biurze i wynagrodzeniu. Chodzi także o to, czy zgadasz się polityką kulturową firmy, czy Wasze wartości są zbliżone i czy nie rozmijasz się z nią odnośnie swoich przekonań, osobowości i zachowania.

Aby określić, czy chcesz pracować w dużej korporacji czy małym start-upie, powinieneś dokładnie zastanowić się, czego oczekujesz od atmosfery w pracy. Może wolisz skupiać się na jasno określonych zadaniach i zachować 100% prywatność? A może potrzebujesz spokojnej, rodzinnej atmosfery? Dowiedz się, jaki styl zarządzania zapewni Ci komfort i w jakim środowisku byłbyś najbardziej produktywny.

Przy przeglądaniu ofert pracy, ważne jest więc, aby dowiedzieć się jak najwięcej o kulturze panującej w firmie, ponieważ nawet jeśli będziesz idealnie wykwalifikowany, możesz chcieć zrezygnować z pracy po kilku tygodniach. Taki research nie jest łatwy, warto więc zapytać o szczegóły swojego rekrutera:

  • Co najbardziej lubi Pan/Pani w pracy tutaj?
  • Jak opisałby Pan tutejszą atmosferę?
  • Jaką wartość mają informacje docierające do kierownictwa od pracowników?
  • Jakie osiągnięcia są doceniane przez szefostwo?

Te kilka aspektów to nie wszystko, co musisz wiedzieć, zanim podejmiesz pracę, ale są kluczowymi sprawami przy określaniu dopasowania Twojej osobowości do przyszłego miejsca pracy. Kiedy poczujesz, że to właśnie to, nie obawiaj się więc jasno dać do zrozumienia pracodawcy, że zależy Ci na tym stanowisku.