fbpx

Czas na zmiany? Jak napisać list rezygnacyjny.

List rezygnacyjny nie kojarzy się z przyjemnością. Proces odchodzenia z pracy może nadwyrężyć Twoje nerwy. Najpierw spotkanie z szefem, aby zakomunikować tę wiadomość, następnie ogłoszenie tego współpracownikom, a ostatecznie niekończące się pytania: dlaczego odchodzisz, gdzie zamierzasz pracować i ile będziesz tam zarabiał. Ostatnie tygodnie w pracy wydają się ciągnąć bez końca. Pokażemy Ci, co zrobić, aby tego uniknąć i napisać list rezygnacyjny.

Kluczem do zapewnienia sobie płynnego i przyjemnego zakończenia pracy jest profesjonalizm i kultura osobista. Wszystko jednak zaczyna się od złożenia wypowiedzenia, znanego także jako list rezygnacyjny.

Jak napisać dobry list rezygnacyjny?

Najlepszą radą przy pisaniu takiego listu jest: prostota, profesjonalizm i uprzejmość. Jeśli powody Twojego odejścia mogą mieć negatywny wpływ na sytuację w firmie, nie musisz ich uwzględniać. Zamiast tego, skoncentruj się na podziękowaniu za przekazaną wiedzę i umiejętności, które zdobyłeś dzięki zatrudnieniu. Wskazane jest również unikanie wymieniania w takim liście nowego pracodawcy. Chwalenie się wyższą pensją z pewnością nie zostanie przyjęte z entuzjazmem.

Przygotowując swoje wypowiedzenie powinieneś zwrócić się bezpośrednio do przełożonego. Podaj datę planowanego odejścia z pracy. Zanim przekażesz list, upewnij się, że jesteś świadomy wszystkich obowiązków związanych z okresem wypowiedzenia zawartym w umowie. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby w wypowiedzeniu zawrzeć datę odejścia.

Zachowaj formalny, ale i uprzejmy ton. Pomimo objęcia nowego stanowisko, w przyszłości możesz mieć do czynienia z poprzednim pracodawcą – np. w sprawie uzyskania referencji. Ważne jest zatem, aby w liście rezygnacyjnym nie dyskredytować firmy i były współpracowników. Unikaj więc jakichkolwiek negatywnych sformułowań – nawet jeśli Twoje doświadczenia mogłyby tego wymagać.

Nie zapomnij o podziękowaniach. Palenie za sobą mostów nigdy nie wychodzi na dobre – tym bardziej, że w przyszłości możesz potrzebować kontaktu z firmą. Podziękuj szefowi i całej firmie za wszystko, czego nauczyliście się w trakcie pracy. W ten sposób płynnie przejdziesz do nowej pracy i zachowasz dobre stosunku z pracownikami poprzedniej.

Zakończ wszystkie nierozwiązane sprawy. Jeśli jesteś w trakcie realizacji projektu, dołącz do listu krótki plan działania dotyczący Twoich obowiązków i przekazania ich następcy. Jeśli to zgodne z prawdą, dodaj, że okres wypowiedzenia zapewni wystarczająca ilość czasu na zakończenie projektu lub umożliwi przygotowanie Twojego następcy do realizacji powierzonych zadań.

Jeśli powyższe wskazówki nie były wystarczające, przygotowaliśmy dla Was szablon listu rezygnacyjnego, który możecie dostosować do swoich wymagań i z powodzeniem wykorzystać w chwili rezygnacji z pracy.

[Data]

Szanowny Panie/ Szanowna Pani [nazwisko szefa]

Uprzejmie proszę o przyjęcie niniejszego listu jako oficjalnej rezygnacji z zajmowanego przeze mnie stanowiska [nazwa stanowiska]. Zgodnie z moją umową o pracę przysługuje mi [długość okresu wypowiedzenia na podstawie umowy] okres wypowiedzenia, co oznacza, że ostatnim dniem pracy będzie […].
Jestem wdzięczny za  wszelkie wsparcie, jakiego udzielono mi w trakcie pracy w [nazwa firmy] i życzę sukcesów w przyszłości.
Proszę o kontakt w razie jakichkolwiek pytań po moim odejściu. Z przyjemnością odpowiem na wszystkie.

Wyrazy szacunku,
[Podpis]