fbpx

Co powinieneś zrobić po rozmowie kwalifikacyjnej?

To bardzo frustrujące, kiedy jesteś już po rozmowie kwalifikacyjnej (zwłaszcza w pracy, na której Ci bardzo zależy) i nie dostajesz żadnej informacji zwrotnej. Czekanie wydaje się wtedy wiecznością. Niestety, nie możesz po prostu usiąść z założonymi rękami i czekać.

Poznaj przebieg rekrutacji

Aby uniknąć nerwowego oczekiwania na telefon, zweryfikuj swoje wyobrażenie o tym, jak wygląda proces rekrutacji. Pod koniec rozmowy zapytaj rekrutera, kiedy możesz spodziewasz się odpowiedzi. Jeśli dowiesz się, że planuje on urlop i decyzja zostanie podjęta po powrocie – będziesz czekał spokojniej.

Bądź aktywny nawet po zakończeniu rozmowy

Pozostań w kontakcie z firmą, do której aplikujesz. Pokaże to Twój entuzjazm i zaangażowanie – nie przekraczaj jednak pewnych granic, może to sprawiać wrażenie, że jesteś zdesperowany. Dobrym pomysłem może być wysłanie podziękowania do osób, które przeprowadzały twoją rozmowę. Jeśli obiecałeś, że podasz dodatkowe informacje na swój temat np. link do Twojego LinkedIn, strony internetowej, upewnij się, że to zrobiłeś. Niektóre rozmowy są przeprowadzane przez agencje, co może utrudniać kontakt z firmą – jeśli jednak odpowiednio wyjaśnisz pracownikom agencji, co Tobą kieruje, nie powinno to stanowić problemu. Takie zachowanie z pewnością pomoże Ci zapaść w pamięci rekrutera jako osoba szczera i zaangażowana.

Jeśli czujesz, że masz szansę na pomyślny wynik, to jest to dobry czas, żeby pokazać swojemu pracodawcy Twoje referencje. Im szybciej się z nimi zapoznają, tym szybciej nadejdzie odpowiedź.

Nie przestawaj szukać!

Nawet jeśli jesteś przekonany, że dostaniesz tę pracę, wciąż kontynuuj poszukiwania. Nigdy nie powinieneś przykładać zbyt dużej wagi do rozmowy kwalifikacyjnej. Oczekiwanie nigdy nie jest dobrą praktyką, nawet jeśli należysz do najcierpliwszych. Proces rekrutacji może trwać o wiele dłużej niż mogłoby się wydawać. Korzystanie z innych ofert pracy jest uczciwe i jak najbardziej właściwe. Zawsze możesz poinformować potencjalnego pracodawcę, że masz inną ofertę pracy z zanadrzu, ale nigdy nie próbuj używać tego jako ultimatum, żeby sprawdzić, czy naprawdę chcą Cię zatrudnić. Nigdy nie pal za sobą mostów – nawet jeśli nie dostaniesz tej pracy, spróbuj zachować kontakt z tymi osobami, to może być bezcenne dla Twojej kariery.