fbpx

Brak rozmów kwalifikacyjnych? Oto jak zwiększyć szanse na sukces Twojego CV!

Dwie strony A4 – dokładnie tyle masz do dyspozycji, aby zaimponować swojemu pracodawcy. Sprawdź, co powinieneś zrobić, aby maksymalnie wykorzystać ich potencjał.

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez StandOut CV, kandydaci wysyłają średnio 27 CV zanim otrzymają zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Na tak rozbudowanym rynku pracy nie jest trudno poczuć się przytłoczonym liczbą ofert.

Poszukiwanie pracy samo przypominać pracę na pełen etat. Spędzasz godziny pisząc CV, poszukując ofert pracy, wypełniając formularze i podania – w efekcie w 9 na 10 przypadków nawet nie dostajesz odpowiedzi. Co zatem zrobić, by uczynić ten proces bardziej efektywnym?

Jeśli ubiegasz się o pracę już od dłuższego czasu i wciąż nie dopisało Ci szczęście, być może nadszedł czas, aby zmienić strategię. Dziś przygotowaliśmy dla Was kilka porad, jak sprawić, by zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną pojawiały się w Twojej skrzynce jak najczęściej.

Format, format, format.

To bolesna prawda, ale musisz ją poznać. Rekruterzy nie czytają Twojego CV słowo po słowie. Po prostu je przeglądają. Zwykle zajmuje im to mniej niż 10 sekund. Dlatego to właśnie format pierwszej strony jest tak ważny – to pierwsza (i zazwyczaj jedyna) szansa na zainteresowanie rekrutera.

Wybierz prosty układ, który umiejscowi odpowiednio elementy i nie będzie wymagał szczególnych zdolności graficznych. Zacznij od podania danych kontaktowych i krótkiej klauzuli odnośnie danych osobowych. Następnie zamieść swoje umiejętności i kwalifikacje oraz doświadczenie zawodowe w kolejności odwrotnej niż chronologiczna. Jeśli uda Ci się już skompletować wszystkie informacje, upewnij się, że osoba czytająca CV będzie miała szybki obraz tego, co powinna o Tobie wiedzieć.

Sztuka sprzedaży.

Czy podczas pisania CV skupiasz się na właściwych rzeczach? Pamiętaj, że głównym jego zadaniem jest odpowiednia prezentacja Ciebie i Twoich umiejętności, tak aby mieć szansę na rozmowę kwalifikacyjną. W tym celu skup się na zademonstrowaniu nie tylko swoich umiejętności, ale także osiągnięć.

Pokaż to, co już zrobiłeś, a nie to co mógłbyś zrobić – rzuć światło na to, co możesz im zaoferować, jeśli cię zatrudnią.

Upewnij się, że Twoje CV zawiera wszystkie niezbędne elementy.

Epoka wielkich segregatorów z listami motywacyjnymi i życiorysami powoli mija. Coraz częściej pojawiają się systemy śledzenia kandydatów i bazy CV. Aby odnieść sukces, powinieneś upewnić się, że Twoje CV zawiera wszystkie słowa kluczowe dotyczące Twojego stanowiska. To zapewni, że CV dotrze we właściwe ręce.

Dopasuj CV do stanowiska.

Pierwszą zasadą pisania CV jest aktualizowanie go w zależności od stanowiska na jakie kandydujesz. Zapoznaj się z jego opisem i zidentyfikuj wszystkie umiejętności, jakie będą na nim przydatne. Zaprezentuj w CV wszystkie te, które okażą się cenne dla przyszłego pracodawcy.

Czy wszystko ma znaczenie?

Jeśli ubiegasz się o stanowisko w dziale finansów dużej korporacji, rekruter prawdopodobnie nie będzie zainteresowany Twoim kursem baristy lub ukończeniem szkoły tajskiego masażu. Dlatego też, pozbądź się wszelkich nieistotnych doświadczeń zawodowych i skup się na tych, które są bezpośrednio związane z branżą do jakiej kandydujesz.

Spróbuj nowych metod.

Kiedy CV jest już gotowe, powinieneś zastanowić się, gdzie zgłosić się, aby Twój osobisty marketing okazał się skuteczny. Zgłaszanie się do firm headhunterskich to dobre, ale nie jedyne wyjście. Upewnij się, że jesteś zarejestrowany na wszelkich portalach z ofertami pracy. Dzięki temu nie tylko Ty będziesz szukał, ale możesz zostać znaleziony.

Czas to klucz do sukcesu.

Rozważ porę dnia, w której wysyłasz swoje CV. Czy wiedziałeś, ze rekruterzy są 5 razy bardziej skłonni do przeprowadzać rozmowę kwalifikacyjną z osobami, które wysyłają życiorysy między 6.00 a 10.00 rano? Szanse rosną jeszcze bardziej, gdy osoba zgłasza się na stanowisko w ciągu 3-4 dni od zamieszczenia ogłoszenia.

Obecny rynek pracy jest prawdopodobnie bardziej wymagający niż kiedykolwiek wcześniej, jednak nie oznacza to, że znalezienie dobrej pracy nie jest możliwe. Jeśli czujesz się przygnębiony brakiem zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne, może powinieneś zaktualizować swoje CV? Jego powtórne przerabianie może wzbudzać niechęć, ale inwestowanie czasu teraz, pozwoli zaoszczędzić go później. Dzięki odpowiedniemu życiorysowi możesz znacznie skrócić czas poszukiwania pracy i zwiększyć swoje szanse na pojawienie się na TEJ rozmowie kwalifikacyjnej.