fbpx

5 kroków, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna jest nieodłącznym elementem ubiegania się o pracę. To na ogół krótkie spotkanie ma służyć prezentacji kandydata. Jest to również pierwsze spotkanie z potencjalnym pracodawcą twarzy w twarz. Pierwsze dobre wrażenie jest wskazane, dlatego należy być odpowiednio przygotowanym. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Z lektury tego postu dowiesz się, co zrobić, żeby zabłysnąć.

Dzień dobry, proszę usiąść.

Rozmowa kwalifikacyjna to stresujący moment w procesie ubiegania się o pracę. Jeśli jednak poświęcisz czas na odpowiednie przygotowanie, będziesz czuć się pewniej. Co więcej, nie będziesz się niepotrzebnie martwić, że coś może pójść nie tak. W Internecie znajdziesz wiele przykładów typowych pytań kwalifikacyjnych. W tym poście poszliśmy o krok dalej i przygotowaliśmy cały zestaw wskazówek, służący odpowiedniej prezentacji twojej osoby na rozmowie kwalifikacyjnej.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Nie ma jednej konkretnej odpowiedzi. Wskazówek natomiast jest całkiem dużo. Rekruterzy mogą zapytać o wszystko: począwszy od zdobytego dotychczas doświadczenia na ulubionej książce kończąc. Nawet jeśli twoja wyobraźnia nie zna granic i potrafisz natychmiastowo wymyślić odpowiedź

Aby oszczędzić sobie nerwów i niepotrzebnych nieprzyjemności weź sprawy w swoje ręce. Nie od dziś specjaliści ds. HR podkreślają konieczność odpowiedniego przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej. Kontynuując lekturę tego postu, poznasz sprawdzone wskazówki na odpowiednie przygotowanie do rozmowy o pracę.

Zapoznaj się ze wskazówkami!

1.    Rzetelne skontrowanie CV

Przed spotkaniem zostaniesz poproszony o wysłanie swojego CV tak, aby rekruterzy mogli się z nim zapoznać. Jest to pierwszy raz, kiedy twoja osoba podlega ocenie. Zatem wszystko to, co napiszesz ma cię reprezentować, w tym wszystkie twoje umiejętności i mocne strony.

2.    Przygotowanie merytoryczne

Poświęć czas na dokładne poznanie misji firmy, przedmiotu jej działalności czy branży, w której działa. Ważne, aby wiedzieć, gdzie się rekrutujesz. Drugim aspektem jest wiedza, która przyda ci się przy wypełnianiu obowiązków. Możesz zostać poproszony o rozwinięcie i wyjaśnienie skrótu PV. Osoba ubiegająca się na stanowisko specjalisty ds. Pharmacovigilance nie może nie znać tego pojęcia. Sprawdź bazę wiedzy z zakresu branży farmaceutycznej (w tym pharmacovigilance, badania kliniczne oraz rejestracja leków) na karierawfarmacji.pl.

3.    Przygotowanie odpowiedzi na możliwe pytania

Proszę opowiedzieć krótko o sobie, jakie są Pana/i najmocniejsze strony, gdzie widzi się Pani za 5 lat oraz wiele innych są klasycznymi pytaniami. Odpowiedzi na przykładowe pytania znajdziesz np. tutaj. Upewnij się przed rozmową, że potrafisz odpowiedzieć bez cienia zawahania.

4.    Pokaż się z najlepszej strony

Komunikacja niewerbalna stanowi 80% rozmowy. Drobne gesty, mimika twarzy, kontakt wzrokowy czy ubiór mogą świadczyć o twojej osobie. Mimo że nie da się nad nimi w pełni zapanować, można nad nimi popracować. Udowodniono, że utrzymywanie kontaktu wzrokowego z rekruterem, świadczy o pewności siebie kandydata. A to duży plus.

5.      Przygotowanie ciekawostki

Warto przygotować o sobie informację, która wyróżni cię wśród pozostałych kandydatów. Jeździsz zawodowo na nartach? Pochłaniasz książki w zawrotnym tempie? Lubisz spędzać czas na samorozwoju? Pytanie o hobby również często pada na rozmowach kwalifikacyjnych. Śmiało pisz w CV, co jest twoją pasją. Pamiętaj jednak, żeby być szczerym. Może się okazać, że twój rozmówca podziela twoje zainteresowania.

Potrzeba również szczęścia.

Nie da się ukryć, że rekruterzy potrafią zaskakiwać. W przypadku niespodziewanego pytaniu po prostu bądź sobą i odpowiedz zgodnie z prawdą. Przygotuj się na ile możesz, wykorzystując powyższe wskazówki. Nie zapomnij wejść na stronę karierawfarmacji.pl, żeby przygotować się od strony merytorycznej. Zobaczysz wówczas, że wszystko pójdzie dobrze. Nawet jeśli nie uda ci się zdobyć tej pracy, to wyciągniesz wnioski, które jeszcze lepiej przygotują cię do przyszłych rozmów kwalifikacyjnych. Kursy mogą być również dobrym wpisem do CV, więc zaglądajcie na stronę z kursami.