fbpx

4 rzeczy, dzięki którym pokażesz współpracownikom, że Ci zależy

Bez względu na to, czy to dla Ciebie motywujące, czy zniechęcające, prawda jest taka, że ze swoimi współpracownikami spędzasz więcej czasu, niż z kimkolwiek innym. Kiedy jesteś w biurze 4h tygodniowo, ludzie, z którymi współpracujesz stają się znaczną częścią Twojego życia. Warto zatem mieć z nimi solidne relacje – chyba nie ma nikogo, kto nie chce być lubianym!

Jeśli nie uważasz się za szczególnie przyjaznego współpracownika, nie martw się – dbanie o miłą atmosferę z pracy nie jest zbyt skomplikowanym przedsięwzięciem. Przygotowaliśmy cztery wskazówki, które pomogą Twoim kolegom z pracy uwierzyć, że zależy Ci na tym, żeby każdy z Was z przyjemnością spędzał czas w biurze.

1. Zaoferuj pomoc!

Pomyśl o wszystkich problemach, z jakimi ostatnio zmagałeś się w pracy. Możesz byłeś przytłoczony, bo utknąłeś w trudnym miejscu projektu. Czy nie poczułbyś się miło, gdyby ktoś udzielił Ci przyjacielskiej porady? Albo zaoferował, że przejmie część Twoich obowiązków? Czy to wszystko nie sprawiłoby, że poczułbyś się wspierany?

Dlaczego więc nie zrobić tego samego dla kolegi? Kiedy widzisz kogoś, kto jest zestresowany i zdezorientowany, zapytaj, czy jest coś, co mógłbyś dla niego zrobić. Nawet jeśli dostaniesz odpowiedź odmowną, samo to, że dostrzegłeś jego problem będzie dobrą bazą do budowania dobrej relacji.

2. Poznaj bliżej!

Nie musisz całkowicie obnażać się ze swojej prywatności – w końcu nadal jesteś w biurze. Nawet jeśli jednak jesteś pracy, powinieneś dążyć do budowania relacji z „całą osobą”, a nie tylko jej stanowiskiem w firmie. Im więcej zainteresowań pozazawodowych swoich kolegów poznasz, tym łatwiej będzie Wam znaleźć wspólny mianownik.

3. Pochwal!

Wszyscy uwielbiają uczucie poklepania po plecach po dobrze wykonanej pracy. Jednak wdzięczność i uznanie łatwo mogą spaść na dalszy plan, gdy w codzienne życie zawodowe wkrada się zbyt duża ilość obowiązków i dezorganizacja. Bądź tym kolegą, który zawsze pochwala ciężką pracę – choćby przez wysłanie krótkiej wiadomości na Messengerze. Czasem może oznaczać podkreślenie roli w projekcie osoby, którą szef pominął, a w zamian za to pochwalił Ciebie. To niewielki wysiłek, niemniej jednak ma ogromny wpływ na poczucie bycia docenionym u Twoich znajomych.

4. Zrób coś dobrego!

Małe akty życzliwości nigdy nie pozostają niezauważone – szczególnie w pracy. Kiedy ostatnio zrobiłeś coś miłego zupełnie bez powodu? Przynieś czasem kilka pączków więcej do pracy i poczęstuj kolegę z biura (darmowe jedzenie zawsze jest mile widziane). Kiedy idziesz na lunch, zapytaj zapracowanego kolegę, czy nie wziąć mu czegoś na wynos. To będzie miłe nie tylko dla innych, ale także przyjemne dla Ciebie!

Jeśli więc chcesz nawiązać lepsze, bardziej przyjazne relacje z kolegami z pracy, zastosuj nasze wskazówki! Na pewno staniesz się jedną z bardziej lubianych osób w biurze, jednocześnie sprawiając, że atmosfera w nim będzie przyjemniejsza również dla innych.