fbpx

Mocne i słabe strony – 3 wskazówki na temat tego, jak je prezentować w trakcie rekrutacji

Masz za sobą wysyłkę CV na różne ogłoszenia o pracę i z niecierpliwością czekasz na kontakt od rekrutera. Aż tu pewnego dnia odbierasz telefon i zostajesz zaproszony na rozmowę rekrutacyjną. Rozmowa ta to drugi etap procesu rekrutacyjnego, który w większości przypadków decyduje o tym, czy otrzymasz daną pracę, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie. Zostań z nami, a pokażemy Ci, w jaki sposób podczas rozmowy rekrutacyjnej opowiedzieć o swoich mocnych i słabych stronach.

Na każdej rozmowie pada pytanie o mocne i słabe strony kandydata. Czy potrafisz na nie odpowiedzieć bez dłuższego namysłu? Jeśli nie, koniecznie daj sobie 5 minut na dzień przed rozmową, aby zastanowić się, w czym jesteś dobry, a nad czym musisz jeszcze popracować. Poniżej kilka wskazówek jak to zrobić, aby nie wpaść w rekrutacyjne kłopoty podczas odpowiedzi na to pytanie.

Wskazówka #1 – rozpatrz mocne i słabe strony pod kątem stanowiska

Spróbuj spojrzeć na swoje słabe i mocne strony pod kątem stanowiska, na które kandydujesz.  Zastanów się, co może Ci przeszkadzać w wykonywaniu danej pracy, a co może sprawiać, że będzie Ci się dobrze pracowało na tym stanowisku. Dzięki temu nie tylko będziesz wiedział, co odpowiedzieć, ale także uświadomisz sobie czy, aby na pewno ta praca jest dla Ciebie?

Wskazówka #2 – każdą umiejętność poprzyj historią z życia

Jeśli posiadasz doświadczenie, odpowiadaj historiami z życia, w których osiągnąłeś zamierzony efekt. Przykładowo mówiąc, że twoją moją stroną jest umiejętność pracy pod presją czasu i stresu. Pokaż taką sytuacje w swoim życiu zawodowym, opisz jej przebieg, to, w jaki sposób się zachowałeś oraz pokaż efekt tego. Dzięki temu potwierdzisz swoje słowa, a opowieść ta nie tylko zaciekawi rekrutera, ale również utwierdzi go w przekonaniu, że mówisz prawdę.

Wskazówka #3 – zanim coś powiesz, przemyśl to dokładnie

Pamiętaj, aby dobrze przemyśleć swoje słabe i mocne strony, tak, aby przypadkiem nie powiedzieć czegoś, co mogłoby stawiać Cię w złym świetle. Jeśli mówisz o słabych stronach, zastanów się, o czym one świadczą. W jaki sposób może je odebrać osoba, która będzie Cię rekrutować?

Teraz już wiesz, w jaki sposób odpowiadać na pytanie, „Jakie są Pana/Pani mocne i słabe strony?”. Życzymy zatem udanych rozmów rekrutacyjnych!