Zastanawiasz się jak negocjować wynagrodzenie? Negocjowanie podwyżki to dość wrażliwa sprawa. Nie lubimy rozmawiać o finansach lub raczej boimy się tego. Jak więc przygotować się do rozmowy negocjującej warunki umowy oraz jak przejść przez nią i nie stracić posady? Tego dowiecie się z naszego dzisiejszego artykułu.
Więc jak negocjować wynagrodzenie? – Po pierwsze, pokaż swoją wartość
Rozpoczynając pracę w danej firmie decydujesz się na określoną stawkę godzinową lub dane wynagrodzenie. W momencie tym, gwarantujesz pracodawcy, że za taką stawkę będziesz pracował dając z siebie 100%. Jeśli więc jesteś w momencie, w którym chcesz otrzymać podwyżkę zastanów się jakie masz argumenty, które przemawiają za tym żebyś ją otrzymał. Pokaż realną wartość, którą wniosłeś do firmy, swoje sukcesy, usprawnienia lub nowe umiejętności, które nabyłeś. Jeśli zmienił się twój zakres obowiązków, odpowiedzialność powiedz o tym. Jeżeli nie wiedziałeś jak negocjować wynagrodzenie, to właśnie to będą twoje karty przetargowe w rozmowie z szefem.
Po drugie, nie szantażuj
Jeżeli zastanawiasz się, jak negocjować wynagrodzenie, szantaż na pewno nie jest dobrym pomysłem. Idąc na rozmowę o podwyżce nie używaj argumentów w stylu „Dostałem inną ofertę za wyższą stawkę, więc jeśli mi tyle nie dacie to odchodzę”. Twój szef odbierze twoją komunikację dość jednoznacznie, a mianowicie, że jeśli za każdym razem kiedy będziesz prosił o podwyżkę Ci jej nie da, to odejdziesz. Dla niego taki pracownik jest bezwartościowy, gdyż nikt nie chciałby pracować z osobami, którym zależy wyłącznie na wynagrodzeniu. Jeśli twoja praca nie daje Ci motywacji do ciągłego rozwoju, pracujesz na zasadzie, odsiedzę 8 godzin i pójdę do domu, to niestety nie masz co liczyć na podwyżkę. Pracodawcy wynagradzają bowiem najczęściej osoby, które wykazuj dodatkową inicjatywę i robią coś ponad.
Po trzecie, dowiedz się „za co” i w jaki sposób przyznawane są podwyżki w twojej firmie
Ten sposób jest dość odważny, ale równocześnie jest to jedno z bardziej skutecznych rozwiązań. Jeśli nie wiesz w jaki sposób przyznawane są w twojej firmie podwyżki, zanim pójdziesz negocjować stawkę, spotkaj się ze swoim szefem i powiedz mu „Zależy mi, aby więcej zarabiać. Równocześnie bardzo lubię swoją pracę i widzę, że stale się rozwijam. Powiedz mi wprost jakie warunki muszę spełnić, aby otrzymać podwyżkę wynagrodzenia?”. Nie bój się pytać. Masz prawo znać warunki podwyżek w danej pracy i masz prawo chcieć zarabiać więcej. Na zakończenie rozmowy możesz również użyć sformułowania „Podsumowując, rozumiem, że jeśli spełnię wymienione warunki to otrzymam podwyżkę?”.
A co po spotkaniu?
Po spotkaniu zaplanuj sobie, w jaki sposób krok po kroku zrealizujesz warunki otrzymania wyższego wynagrodzenia. Po każdym etapie proś o udzieleniu feedbacku, tak abyś wiedział, że twoje działania idą w dobrą stronę. W ten sposób unikniesz sytuacji, w której szef powie Ci po kilku miesiącach ciężkiej pracy, że jednak nie jest zadowolony i nie otrzymasz podwyżki.